E-maily řetězovou formou se šíří text, který tvrdí, že veškerý plyn bereme přes Německo, zatímco například Maďarsko má nasmlouvané ceny přímo z Ruska.
Tvrzení:
„Maďaři mají nasmlouvaný plyn přímo z Ruska za cca 200 USD za 100tis. m3, takže můžou celou EU poslat do prdele. My díky rusofobii pražáků máme zlý ruský plyn zakázán ale bereme jej uvědoměle přes Německo, čímž se stává hodným a stojí už dneska přes 700 USD/100tis.m3. Takže jako miláčci USA musíme držet hubu a krok a platit. Nenávidět bratry Slovany je holt velmi drahej špás, to si může málokdo dovolit ……. takže voliči EU, mund halten a učit se arabsky …….! zdražování energií.“
Fakta:
V Česku není ruský plyn zakázán. Kupujeme ho nikoli „přes Německo“, ale do Česka se dodává přes burzu v Rotterdamu. To nás chrání před tím, kdyby Rusko chtělo najednou „zavřít kohoutky“. Technicky to není možné, muselo by totiž od plynu odříznout mnoho dalších zemí. Vzhledem k tomu, že 75 procent příjmů ruského státu pochází z plynu, nemůže si Rusko takové manévry dovolit kvůli svému vlastnímu přežití.
Když se podíváme na ceny plynu pro domácí spotřebitele v první polovině roku 2021, vidíme, že Česko nepatří k zemím, kde jsou ceny nejvyšší. Nižší ceny jsou dokonce v Polsku, které má s Ruskem napjaté vztahy tradičně a dokonce i na Ukrajině, proti které Rusko vede nevyhlášenou válku, anektovalo jí Krym a tamní vládu označuje za fašistickou.
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Natural_gas_price_statistics
Příčin vysoké ceny plynu a dalších energií je víc a nesouvisejí se vztahem k Rusko. Jedná se o zvýšenou poptávku po energiích v zemích jižní Asie po covidové krizi, prázdné zásobníky v Evropě kvůli delší zimě a protože se nenakupoval plyn na jaře a v létě, jak je obvyklé, kvůli vyšším cenám. Odstavena jsou také zařízení v Norsku a bylo méně energie z větrných elektráren.
„Evropské ceny plynu se letos více než ztrojnásobily, když Rusko omezilo dodávky do Evropy a přesměrovalo je do Asie. Moskva několikrát zopakovala, že může do Evropy dodávat více paliva prostřednictvím svého kontroverzního plynovodu Nord Stream 2, čímž tlačí kontinent ke schválení toků skrze tento 1 200 kilometrů dlouhý plynovod.“
Ruské machinace s dodávkami plynu (které se týkají krátkodobých kontraktů, protože ty dlouhodobé Gazprom plnit musí) jen potvrzují, že Rusko není spolehlivý dodavatel a je třeba závislost na něm snížit. Země, které se snaží Rusku zalíbit, musí být vůči němu „hodné“, což ovšem znamená, že budou časem tlačeny k nějakému jednání pro ně nevýhodnému. Zažili jsme to už po druhé světové válce, když jsme kvůli nátlaku SSSR odmítli Marshallův plán na obnovu Evropy, který zemím, které ho přijaly, přinesl hospodářský rozkvět. Naše izolace od vyspělých zemí a poslušnost vůči Moskvě vedla nakonec k rostoucímu zaostávání, které překonáváme dodnes i více než tři desetiletí po pádu Moskvou instalovaného režimu. Dlouhodobým důsledkem Green Dealu a využívání alternativních zdrojů energie by také bylo snížení potřebnosti plynu, což Rusku vadí. Není divu, že je Green Deal Rusku trnem v oku a předmětem řady dezinformačních kampaní.
K poznámce, že „nenávidět bratry Slovany je holt velmi drahej špás“ lze dodat asi tolik, že ze strany velkého slovanského bratra není projevem lásky, když se tady jeho agenti potloukají s falešnými pasy a s dalšími falešnými jmény se pokoušejí dostat do muničního skladu, ve kterém pak dojde ke dvěma explozím. Připomeňme si, že Rusko nám splatilo jen zlomek dluhu vůči nám, který jako nástupnický stát zdědilo. Obchod mezi státy zřejmě není výhodné zakládat na slovanské lásce, ale na rovnoprávnosti a dodržování smluv.