E-maily se šíří velmi starý text, který líčí údajný zážitek ze supermarketu LIDL. Není těžké zjistit, že tento text se šíří minimálně od roku 2011.

Text hoaxu:

„Tak to tu tedy ještě opravdu nebylo. Před nedávnem jsem s překvapením sledovala, jak si jeden velice opálený mladík vzal z regálu u LIDLA do vozíku asi 30 lahví piva. Místo pokladny zamířil k vracečce, která je přímo v prodejně. Tam zdatně vyndával plné pivní lahve z košíku, a dával je do vracečky. Ta mu lahve přijala, a vyplivla lístek s      90,- Kč. Mladík nelenil, otočil se a udělal toto ještě 2x. S údivem jsem sledovala, jak počítá, že dostane za vrácené lahve s pivem asi 270,- Kč. Zamířil k pokladně, a nechal si peníze vyplatit. Pokladní si lístky z vracečky vzala, peníze dala cikánskému spoluobčanovi, a všichni byli spokojení. Pak že se ekonomika nebude točit. A my pitomci chodíme do práce ….“

Odpověď Českých elfů:

Jako občasný zákazník tohoto řetězce mám k tomuto vyprávění pár postřehů: když přijdete do prodejny LIDLu, zjistíte, že automaty na vracení lahví nejsou mezi regály se zbožím, ale v zádveří. Do tohoto zádveří se z prostoru se zbožím dostanete pouze průchodem kolem pokladen, nebo by se člověk mohl pokusit projít nazpět vstupními dveřmi, v jejichž blízkosti se většinou pohybuje zaměstnanec bezpečnostní agentury. Nějak si nedovedu představit, jak tudy bez toho, že by to někdo zaregistroval, vynese ven 3 plné přepravky piva proti proudu přicházejících zákazníků. Prodejny LIDL jsou podle tohoto typového designu přestavovány již od roku 2016, takže asi nebude snadné najít prodejnu, kde by to tak nebylo.

I kdyby tomu tak třeba nebylo, tak mi přijde pozoruhodné, ze autorka textu vidí v LIDLu „velice opáleného mladíka“, jak se dopouští protiprávního jednání a neudělá nic jiného než to, že si to nechá pro sebe a pak to napíše na internet. Nenapadne ji, že by na to (klidně nějak nenápadně) upozornila personál prodejny, případně pracovníka bezpečnostní agentury, kterého v těchto prodejnách mají. Pokud autorce tak vadí nepravosti, jak se snaží naznačit, je s podivem, že celou situaci v klidu shlédla a šla si po svém. Anebo je to ve skutečnosti jen povídačka, jejímž účelem je vyvolat nenávist. Ať si každý udělá názor sám.

Poznámka Manipulátoři.cz:

Moderní automaty na láhve vrácenou láhev váží. Vrátit tedy plnou láhev je nemožné.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.