Opravdu odporný způsob dehonestace si vybral neznámý autor řetězového e-mailu. Elektronickou poštou šíří scénu z divadelní hry v New Yorku a dává ji do souvislosti s Janem Hrušínským a jeho Divadlem Na Jezerce. Ve skutečnosti se tato scéna na prknech jeho divadla nikdy neobjevila.


Video je ještě doprovázeno vulgárním textem:

Toho blba měla máma raději vychcat do kopřiv a ještě polít Travexem, aby neobživl. Kdyby se jeho “umění” dožil  táta, na rozdíl od syna pan HEREC, tak mu rozbil před obecenstvem hubu!

Milovaný herec Rudolf Hrušínský se musí v hrobě obracet, co to má za syna   …….. hnus, hnus, velebnosti….

(dokonce ředitele divadla Na Jizerce )

Už se nedivme, že se ocitl ve spolku Milionový chlívek

Předmět: Fw: Moderní umění – DIVADLO MLADÉHO HRUŠÍNSKÉHO….! ! !

PROTO MUSEL STANĚK KONČIT,PROTOŽE CHTĚL OMEZIT DOTACE NA ŽIVOU KULTURU (HERCI A HÉREČKY AT SI NA SEBE SAMI VYDĚLAJÍ) A PŘIDAT NA MRTVOU KULTURU TJ OBNOVA PAMÁTEK ,ABY I PO NÁS NĚCO ZŮSTALO …A NARAZIL…………PONĚVADŽ JAK JDE O PRACHY TAK UMĚLCI NEMAJÍ ŽÁDNÉ ZÁBRANY……TAK HO SOCANI I KDYŽ MÁ PATŘIČNÉ VZDĚLÁN A ZKUŠENOSTI ……TAK HO HODILI PŘES PALUBU A DÁVAJÍ TAM ŠMARDU S GYMNÁZIEM A NAVRHOVATELE SPOLU S HERMANEN NA VYZNAMENÍ ZEMANOVI STRÝČKA BRADYHO ( KDYŽ UMŘEL V KANADĚ TAK  MU HERMANN NEPŘIŠEL NA POHŘEB ASI NĚCO SLAVIL U SUDETÁKŮ  A NEMĚL NA MILOVANÉHO STRÝČKA ČAS)…VAŠNOSTI CHCE SE MI BLEJT !!!!!!!!!


Skeče z videa:


Odpověď Českých elfů:

Někdo dostal za úkol (nebo se k tomu sám rozhodl) pošpinit Jana Hrušínského a moc práce si s tím nedal. Popadl nejspíše první provokativní video, které našel a bez jakékoliv úpravy o něm píše, že je to to pravé umění, co se dává v Hrušínského Divadle Na Jezerce. Přitom hned v prvních sekundách vidíme jasný titulek: Julie Atlas Muz & Mat Fraser, VIBF. Stačí chvíli pátrat po internetu a zjistíte, že Julie Atlas Muz je jedna z předních hvězd burlesky či neo-burlesky v New Yorku. Mat Fraser je její manžel, anglický herec, striptér apod. Spolu dělají různá představení tohoto typu. VIBF je zkratka, která znamená Vancouver International Burlesque Festival, což je největší přehlídka tohoto žánru na světe. Čili video, které je přisuzováno Janu Hrušínskému a jeho divadlu, pochází z tohoto festivalu. Když si zkratku zadáte do internetových vyhledávačů, najdete podobných videí spoustu, pokud máte pro tento žánr slabost.

Naopak, nikde nenajdete žádnou zmínku o tom, že by Julie Atlas Muz kdy vystupovala v Praze, natož pak v Divadle Na Jezerce. Ostatně repertoár Divadla Na Jezerce si můžete prostudovat sami a najdete tam hlavně klasické divadelní kusy obsazené řadou předních českých herců.

Rozhodně toto představení tedy neproběhlo na pražském jevišti a rozhodně ne financované z peněz ministerstva kultury ČR. A nějak jsem nepostřehl, aby tu někdo někomu vnucoval, že tohle je nějaké umění. Je to burleska, žánr, který má více než stoletou tradici a není to nic než kabaretní erotická show, někdy vkusná a vtipná, jindy hloupá a vulgární, zábava pro toho, koho takové věci baví. Je to stejně hodnotné umění, jako když např. Zdeněk Izer vykládá v televizi vtipy, nebo když někam na dětský den přijedou Maxim Turbulenc… Na odkaze níže je příklad toho, jak se burleska provozuje v Praze dnes.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.