O tom, jak se maily šíří mnoho nesmyslů, se mohou lidé přesvědčit i v následujícím případě, kdy se autor pomocí videa, ve kterém mají být zachyceny “děti imigrantů ve Španělsku”, snaží dokázat, jak je situace v Evropě špatná. Toto video je rozesíláno e-maily a také ho najdeme na sociální síti Facebook. Zde ho šíří například Majka Odehnalová.

Video, které má zobrazovat nemožnost integrace migrantů z Afriky, však pochází ze školy v Carapicuíba na předměstí São Paula v Brazílii. Jak uvádí Portal Carapicuíba, incident se stal 29. května 2019 v 7. třídě státní školy Maria de Lourdes Teixeira. Studenti po učitelce házeli knihy a sešity, ta třídu za chvíli opustila. To studenty vybudilo k další aktivitě – házení židlemi a převracení školních lavic. Osm z nich bylo zadrženo přivolanou policejní hlídkou. Jelikož jde o nezletilé děti ve věku mezi 12-15, za jejich chování budou potrestáni rodiče. V této škole jsou podobné útoky časté, jde o širší sociální problém dané lokality, za který může nedostatek profesionálů mezi učiteli a slabé sociální postavení rodin většiny studentů.

V nedávné době bylo toto video sdíleno několika stránkami jako varování před uprchlíky z Afriky, kteří mají údajně toto chování na svědomí.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.