Jeden z velmi rozšířených e-mailů varuje před údajným nebezpečím tuberkulózy na Žambersku a Rychnovsku. Je to prý kvůli průmyslové zóně Solnice-Kvasiny, kde skutečně je vyšší kriminalita. Nějaká epidemie tuberkulózy však nehrozí, dokonce i zaznamenané případy se prakticky vůbec netýkají cizinců.

Text řetězového e-mailu:

MUDr. Bárta, Žamberk: Vědí vůbec lidé, co se v Česku děje?

Hrozba znásilňování, terorismu, a tunelování sociálního i zdravotního systému, jejich choroby jsou daleko horší nebezpečí, než si myslíme, a na to nemusím být ani MUDr.!!! Z Rychnova (20 km od Žamberka), kde stoupla kriminalita dle starosty za jediný rok o 400 %, (což kupodivu přiznala a vysílala i televize) ty nakažené s TBC posílají k nám do sanatoria v Žamberku. A kde je psáno, že se nenakazí personál nějakými parazity, či infekcemi, na které nemáme imunitu!!! Pak už to jede jak na běžícím pásu. Ono jim nedochází ani to, kdo by na ně vydělával, pokud budeme všichni ležet na infekčním, nebo pod drnem! Marksová s Chovancem tu byli a na oko prý posílí policii o 5 lidí, aby se lidé cítili bezpečněji, to je fakt směšná šaškárna!!! Migranti nevydělají ani na sebe, natož aby přispěli něco do státního rozpočtu. Nebudou se učit řeč ani pracovat, jen se soudit o stále více práv a hidžáby! V Rakousku jich pracuje 8 %!!! Dle statistik je „obohatilo“ 10.000 migrantů jen s otevřenou tuberkulózou a kde jsou další nemoci? Kde na to naše zdravotnictví bude brát??? Ať už z nás ti prolhanci nedělají; blbce! Za socialistického školství, nás nepostihla díky bohu žádná „inkluze ani integrace dementů“. Jsme vlastně šťastná generace!!! A na lhaní či totalitní praktiky EU máme citlivý nos!!! A když budou vyhrožovat odebráním dotací, je to jen dobře, nejvyšší čas z toho likvidního EU spolku odejít, vzít si zpět svou suverenitu a odmítnout černou budoucnost pro naše děti!!! Pokud se chtějí „rasově mísit“, tak ať se všichni ti prolhanci rozjedou za své poslanecké platy na dovolenou do Afriky nebo muslimských zemí. Sankcemi, které uvalili na Rusko, mu jen dopomohli k soběstačnosti v potravinách, tak proč nezačít místo rozhleden a cyklostezek investovat opět do zemědělství zlikvidovaného spekulujícími restituenty nerespektujícími z chamtivosti předky, a zajišťovat lidem kvalitní obživu, místo dovážených chemických a GMO potravin ze západu??? Jen zdravý a plodný a inteligentní národ má šanci přežít!!! PŘEPOŠLI TO DÁL!

Mějte na paměti, že to, co slyšíme z rádia a televize, už dávno není objektivní zpravodajství.

MUDr. Bárta, Žamberk

Odpověď Českých elfů:

Popudem k nenávistnému výlevu pisatele je údajná kritická bezpečnostní situace na Rychnovsku způsobená cizími pracovníky, kteří v regionu zvyšují kriminalitu a zavlékají sem TBC a další infekční nemoci. Následuje zobecněné líčení hrůz, které imigrace přináší či ještě přinese, a stížnosti na „totalitní praktiky EU“, které ústí do volání po uzavření hranic, odchodu z EU a potravinové soběstačnosti.

Jako autor textu je podepsán MUDr. Bárta, údajný lékař sanatoria v Žamberku. Mezi zaměstnanci léčebného zařízení Albertinum však nelze takovou osobu dohledat a žádný lékař tohoto jména nevede v Žamberku ani soukromou praxi. Hoax je hojně sdílen zejména mezi lékaři v severovýchodních Čechách a na Moravě, sdílí ho např. svitavský lékař a dezinformátor MUDr. Vítězslav Podivínský, MUDr. Pavel Lebeda, bývalý senátor a bývalý viceprezident Českého Červeného kříže či MUDr. Holub ze Semil.

O problémech s kriminalitou zahraničních pracovníků v průmyslové zóně Solnice-Kvasiny na Rychnovsku informovala média na počátku roku 2017. Příliš rychlý nábor nových sil z Polska, Rumunska aBulharska do automobilky Škoda znamenal skokový nárůst drobné kriminality a výtržnictví. Už o rok později však tisk označil situaci za stabilizovanou, kriminalita v průmyslové zóně poklesla, přičemž cizinci se podíleli na 14 % trestných činů a 17% přestupků, zejména v dopravě a rušení veřejného pořádku. Rychnovsko tak dál zůstává nejbezpečnějším regionem v kraji a to i přes přítomnost 12 000 lidí, často cizinců, kteří dojíždějí za prací do zmíněné průmyslové zóny. Policie vybudovala služebnu přímo v areálu průmyslové zóny a snaží se o prevenci kriminality.

Podle oficiální zprávy o zdravotním stavu Královehradeckého kraje nově onemocnělo tuberkulózou v letech 2016–2017 celkem 56 osob, z toho pouze ve třech případech se jednalo o cizince. Žádný dramatický nárůst výskytu TBC ani dalších infekčních nemocí spojených s příchodem cizinců do Kvasin se tedy rozhodně nekoná.

K tomu je třeba podotknout, že ani po masivním náboru zahraničních pracovníků nemá firma Škoda Auto Kvasiny obsazené pracovní pozice tak, jak by si přála: nepomáhá příslib vysoké mzdy ani neobvykle široká škála benefitů, včetně bezúročných půjček na bydlení, náborových příspěvků či štědrých příspěvků na penzijní pojištění. Pracovní síly v českém průmyslu prostě chybí a uzavření hranic tento problém jistě nevyřeší.

Riziko zavlečení různých infekčních chorob s migranty samozřejmě existuje, ale není nutné ho přeceňovat. Výskyt TBC v Evropě trvale klesá a imigrace na tomto trendu nic nemění. V textu zmíněný případ Rakouska s 10.000 novými nemocnými TBC mezi migranty je vymyšlený a nesmyslný – podle statistik se počet nových onemocnění tuberkulózou v zemi pohybuje mírně nad 500 ročně a trvale klesá. V detenčních střediscích provádějí lékaři standardní vyšetření cizinců a pravděpodobnost neodhalení nemocných je zanedbatelná. Jak upozorňují média, větším problémem, než zavlečení nemoci může být spíše následný život imigrantů v uzavřených komunitách bez pravidelné lékařské péče, který může šíření infekcí podporovat.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.