Především mezi seniory je šířen i tento status (viz. výše), původně z Facebook. Je rozesílán e-maily a autor se v něm snaží naznačit, že spolek Milion chvilek pro demokracii vznikl kvůli církevním restitucím.

Odpověď Českých elfů:

Obrázek FB příspěvku ze skupiny Hej, Občané je zajímavý v tom, že je jeho obsah úplně vymýšleny. Když se podíváme na aktuality na www Milion chvilek, tak zjistíme, že od 28.10. 2018 do dneska se církevními restitucemi nezabývali ani jednou.

Této dezinformační taktice se říká slaměný panák – dezinformátor si vymysli nebo upraví o co jeho oponentům jde a pak se snaží tyto vymýšlené věci vyvracet.


E-maily je rozesílán také článek z 19. června z webu Aeronet s nadpisem „Vrtění africkým psem? Podivný případ znásilněné 16leté dívky z Terezína v den 77. výročí smrti československých parašutistů a v den prolomení Benešových dekretů má podezřelé souvislosti! Africký migrant nebyl deportován do země původu, ale byl jenom vyhoštěn z Německa do ČR. Jako první v Česku známe důvod! Žádná nelegální migrace už v EU neexistuje, na to zapomeňte! Všichni řeší Afričana, ale o prolomení Benešových dekretů na Facebooku SPD není ani slovo, česká média to tutlají, pouze KSČM k tomu zaujala stanovisko!“ Čeští elfové si všímají, že obsahuje faktické chyby

Odpověď Český elfů:

Podezřelý ze znásilnění na Litoměřicku nebyl vyhoštěn do ČR

Muž podezřelý ze spáchání násilného trestného činu na šestnáctileté dívce z Terezína strávil podle německého deníku Bild 46 dní ve vazbě v Sasku za neplacení pokut za jízdu na červenou a ohrožování pracovnice sociálního úřadu. Z vazby byl propuštěn 18. června. V Německu v minulosti žádal o azyl, ale byl odmítnut. Protože země jeho původu není známa, nemohl být deportování zpět do vlasti, ale dostal povinnost opustit Německo. Následně přicestoval do Česka o vlastní vůli, nikdo ho sem nedeportoval. Proti tomuto nařčení se ohradila i Policie České republiky. O přidělení povolení k pobytu není nikde ani slovo.

Vyjádření české policie stran deportace je zde. Přehled informací z českých médií s komentářem a citacemi s překlady z denníku Bild je zde.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.