Sociálními sítěmi se šíří fotografie respirátorů, které jsou údajně prošlé. I na Deník se v minulých dnech obraceli praktičtí lékaři. Řada z nich stále nedostala ochranné pomůcky, další nejsou spokojeni s jejich kvalitou. „Respirátory, které jsme dostali, jsou prošlé. Na obalech je vytištěná doba spotřeby v roce 2006. Nejsem si proto jistý, jestli je bezpečné něco takového vůbec používat,“ tvrdil Deníku například jeden zlínský praktický lékař.
Ve skutečnosti je GB2626-2006 vyjadřuje číslo normy, nikoliv expiraci produktu. Tato norma označuje respirátory KN95, které jsou rovnítkem pro evropské označení FFP2 (podle normy EN 149-2001). Deník se za své pochybení omluvil.
Je pravdou, že někteří lékaři si stěžují na kvalitu respirátorů z Číny, která je nižší jak respirátorů z České republiky. ČVUT například vyvinulo masku CIIRC RP95-3D, která získala certifikaci dle normy EN 140:1999. Splňuje stejné či vyšší stupeň ochrany jako respirátor filtrační třídy FFP3. I Technická univerzita v Liberci vyvinula vysoce efektivní metodu výroby roušek s filtrem z nanovláken, který dokáže zachytit až 90 procent částic o velikosti koronaviru.