Reklamní fotografie na slevu vyvolala homofobní a rasistické reakce


Rakouské dráhy lákají do svých vlaků rodiny a páry s dětmi. To se však nesetkalo s pochopením českých rasistů a homofobů. A to vše samozřejmě bez toho, aby si autoři těchto nenávistných komentářů přeložili, o co vůbec v reklamě jde.

Stránka „Neprojdou – NO pasaran“ zveřejnila fotografii reklamy, která láká do vlaků páry s dětmi.  Na fotografii jsou vyfoceni dva muži s dítětem. Jeden tmavé pleti, jeden světlé. Stránka „Neprojdou – NO pasaran“ to doprovází komentářem: „Rakouské Spolkové Dráhy: „RSD karta výhod pro rodinu““. Jenže. Administrátoři stránky zřejmě neumí německy. Pokud by uměli, zjistili by, že reklama platí pro jakýkoliv pár cestující s dítětem. Jinými slovy tedy. Rakouské spolkové dráhy netvrdí, že muž s jiným mužem je rodina. Na reklamě je doslova napsáno „Pro matku, otce, partnery nebo přátelé, kteří cestují s dětmi. Ve spodní části reklamy pak jsou uvedeny obchodní podmínky, v kterých by se autor dočetl, že není třeba jakkoliv dokazovat rodinné vazby.

A jen pro zajímavost. Heslo „no passaran“ bylo heslem španělských antifašistů, během občanské války. Tuto fotografii, se stejně nesmyslným komentářem, zveřejnila i stránka Samizdat.

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.
 
Jan Cemper