Na Facebooku a dalších platformách se šíří příspěvek, který tvrdí, že předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová obhajuje dodávky ruské ropy. „Evropská unie je nucena nakupovat ruskou ropu, aby Putin nevydělal víc někde jinde,“ měla říct, samozřejmě bez uvedení zdroje.
A jak je to ve skutečnosti? Ačkoliv příspěvky se tváří, že jsou aktuální, Leyenová něco v podobné smyslu řekla v květnu 2022. Tedy krátce po ruské agresi. Od té doby Evropská unie udělala řadu opatření, aby zabránila dodávkám ropy a plynu z Ruska. V červnu 2022 přijala Rada šestý soubor sankcí, jímž se mimo jiné zakazuje nákup, dovoz a transfer surové ropy a některých ropných produktů přepravovaných po moři z Ruska do EU. Před vpádem ruských vojsk na Ukrajinu pocházela až čtvrtina ropy dovezené do Unie z Ruska. V případě nafty šlo dokonce až o 40 procent. V roce 2022 ale nastal zásadní obrat a unijní země se postupně dohodly na plošném zákazu obou surovin.
Například Česko by se mělo zcela odstřihnout od ruské ropy příští rok. V polovině července česká vláda dohodla s Bavorskem provozní povolení pro zvýšení celkové denní kapacity pro surovinu mířící do Česka přes ropovod TAL z Itálie. „Díky tomuto rozhodnutí Bavorska bude možné navýšit kapacity ropovodu, kterým je do ČR přiváděna ropa z italského Terstu, což nám pomáhá zbavovat se závislosti na ruské ropě. Je to důležitý krok v derusifikaci naší ekonomiky a je to také příklad spolupráce, o které v Evropě mluvíme a která je teď tak důležitá ve chvíli, kdy čelíme velkým problémům v důsledku ruské agrese na Ukrajině,“ komentoval to předseda vlády Petr Fiala. Koncem července MERO oznámilo, že „práce na projektu TAL-PLUS, který zajistí Česku dodávky až čtyř milionů tun ropy ročně navíc, jsou v plném proudu“. Konkrétně jde o technické úpravy na částech ropovodu v rakouském Grubenu a italském Terstu, kde se instalují nová čerpadla pro navýšení přepravní kapacity.
Ukrajina oznámila, že od ledna zastaví tranzit ruského plynu přes své území. Jedinou cestou pro vývozy Gazpromu potrubím tak zůstane plynovod TurkStream vedoucí do EU přes Bulharsko. Gazprom si rezervuje až 90 procent kapacity tohoto plynovodu vedoucího z Ruska přes Černé moře a Turecko, který pak dál propojuje většinu balkánských zemí až po Maďarsko a Rakousko.