Sociálními sítěmi se poměrně virálně šířily fotografie, které mají dokazovat obrovské sucho ve Francii. Šlo o řeku Loiru, která měla údajně vyschnout. Ve skutečnosti však vyschlo jen rameno řeky. Že jde o manipulaci například správně upozornil Daniel Vávra.

Na fotografiích je skutečně zobrazeno jen suché rameno řeky u jednoho z ostrovů na řece. Místu se říká Loireauxence a je vyschlé poměrně často. Hlavní koryto řeky zcela vyschlé nebylo.

Na straně druhé je pravdou, že průtok řeky byl extrémně nízký a nejnižší od doby, kdy byly v 80. letech vybudovány na řece přehrady. Extrémní sucho si v polovině srpna vyžádalo některá krizová opatření k zachování průtoku vody. Situace byla vážná i z toho důvodu, že na řece se nachází 4 jaderné elektrárny, které získávají vodu z řeky a reálně hrozilo, že elektrárny nebudou mít dostatek vody k chlazení.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.