Na Facebooku se rozšířily příspěvky, podle kterých ředitel německé společnosti vyrábějící vakcíny BioNTech Uğur Şahin a jeho zaměstnanci nejsou očkováni proti onemocnění Covid-19. Toto tvrzení, které mezi slovenskými uživateli Facebooku rozšířil bývalý soudce Štefan Harabin, je nepravdivé.

Citace z příspěvku je zmanipulovaná a vytržená z kontextu. Ve vysílání německé televize ARD, na které se příspěvky odvolávají, sice Uğur Şahin uvedl, že není očkován, stalo se tak však v ještě prosinci 2020, když mluvil o tom, že je pro něj důležité „chránit“ své zaměstnance před virem. Ve vysílání tehdy jedním dechem dodal, že i on se samozřejmě očkovat chce nechat hned, jak to bude možné. Společnost BioNTech pro AFP potvrdila, že Şahin a další členové jeho týmu byli očkováni první dávkou vakcíny v lednu a druhou dávku dostali 11. února 2021.

Přesně 21. prosince 2020 získala společnost Pfizer-BioNTech pro svou vakcínu podmínečné schválení od Evropské lékové agentury a Německo začalo s očkováním 26. prosince 2020. Şahin byl v rozhovoru opatrný, neboť německý systém priorit očkování stanovil, že nejvyšší prioritu mají nejrizikovější skupiny a zaměstnanci kritické infrastruktury. Şahin a jeho zaměstnanci nepatřili mezi dvě nejvyšší úrovně priority. Už 18. března 2021 oznámil Uğur Şahin spolu se svou manželkou a partnerkou ve firmě Özlem turec v živém vysílání programu “Bild Live”, že všichni zaměstnanci firmy BioNTech dostali alespoň jednu dávku vakcíny.

Zdroj: AFP


author