Martin Konvička je dlouholetý protiislámský aktivista a docent působící na Jihočeské univerzitě. V letech 2014 a zejména pak 2015 se stal široce známým pro svoji otevřenou a často nevybíravou kritiku islámu. V srpnu 2016 Martin Konvička s příznivci vjel na velbloudu s vojenským jeepem na Staroměstské náměstí za hluku zbraní typu D, což byla podle jeho slov imitace okupace islámisty. Některé místní restaurace zveřejnily záběry lidí v panice vybíhajících z ulice, akce se setkala s odsouzením i v protiislámských kruzích a jeho podpora od té doby značně klesla.

I tak jsme čas od času upozorněni na jeho výstupy na Facebooku. Například když nedávno sdílel jako aktuální dva roky starou událost. Reportérka webu Seznam Zprávy se vydala na jednu z jeho aktuálních přednášek do Zábřehu na Moravě, která nesla název: „Islám, transky a greténi s podtitulem Pátrání po příčinách západního šílenství.“

„Islám vznikl jako mocenský nástroj sexuálního devianta. O tom se asi nemusíme přít, že jo…“ pronáší do davu posluchačů Martin Konvička. Jeho teorie pokračuje následujícím: „Láká k sobě, řekněme, psychosexuálně zvláštní pošahané nespokojené lidi.“ V podobném duchu se pak nesou bezmála dvě hodiny. „Redakce upozorňuje, že i ve videu, které vám předkládáme jako součást dokumentární série, pronáší Martin Konvička problematické výroky. Některé se pohybují na hraně paragrafu trestního zákoníku o hanobení národa, rasy, etnické nebo jiné skupiny osob,“ upozorňují Seznam Zprávy.

„Hodně lidí se mě ptalo, proč točím o Konvičkovi. Že je to člověk bez silnější podpory, v podstatě zapomenutej strejc učící někde o motýlech. Popravdě, bála jsem se, že mám pravdu, když tvrdím, že tenhle člověk má pořád velmi silnou podporu. A stalo se tak… Konvička objíždí republiku s dvouhodinovou rádoby akademickou přednáškou, v níž je tolik čiré nenávisti, až se některým členům mého štábu při natáčení dělalo fyzicky zle. Nedivím se. Po publikování dílu “My, s Konvičkou” dostávám od lidí sdílejících jeho myšlenky ohavné soukromé zprávy. Zdá se, že smršť hejtů už neoddělitelně patří k práci kolem projektu My. Neříkám, že proto, spíše přesto se těším na další mapování české společnosti,“ píše Šárka Kabátová na Facebooku.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com