Víte jak poznáte dobrý hoax? Znovu a znovu se šíří bez ohledu na to, kolikrát už byl vyvrácen. 

Především po emailu se totiž znovu šíří zpráva o recyklovaném mléce. A ta zní:

Skandál s mlékem

Věděli jste to? Mléko v obalu tetrapack, které se nespotřebuje a neprodá do konce trvanlivosti, je prodejci vráceno zpět zpracovateli.
Zpracovatel otevře obal, mléko opětovně převaří a znovu zabalí. Může tak učinit maximálně 5x. Na spodní části krabice je pod zalepeným záhybem číslo 12345, kde jedno z čísel chybí. Tato chybějící cifra udává, kolikrát už bylo mléko „recyklováno“.

Číslo 12 45 tedy znamená, že bylo převařeno 3x. Tak dobrou chut’!!!

Podívala jsem se na to a opravdu. Na krabici plnotučného mléka, které bylo v akci za pouhých 11,90 Kč, chybí v řadě č. 4. Datum spotřeby trvanlivého mléka je cca 1 rok, takže v krabicích je i 5 let staré mléko!!!!
A protože se trvanlivé krabicové mléko vyrábí ze sušeného prefabrikátu s dobou použitelnosti až 5 let, pijete lidičky mléko i 10 let staré!!!
Takže si ty sračky za 9,90 Kč kupujte. Dobrou chut’!!!

A tento text je doprovázen fotografií spodní části krabice na mléko:

milk

Nechutná představa pětkrát převařeného a deset let starého mléka jistě nenechá nikoho na pochybách o tom, že o odhalení takové šokující praktiky zlých mlékařů je třeba se rozdělit se svými pravdou doposud nepolíbenými přáteli. A rozeslat dál.

Jenže je to samozřejmě nesmysl. A navíc – starý nesmysl.

Poprvé se tato zpráva objevila už v roce 2010. Tehdy se ale šířila v poněkud jednodušší verzi:

SKANDÁL: mlékárenské společnosti mohou ze zákona prošlé mléko až pětkrát přepasterizovat a uvést znovu do prodeje. Je nutno velmi dobře prohlédnout tetrapack, jestliže najdete 12 45 – tj. chybí 3 – pak se jedná o mléko, jež třikrát prošlo a bylo třikrát přepasterizované. A ovšem v krabici je každé balení jiné. De facto pijeme špinavou vodu!

Jak dokládá server hoax.cz, stejná zpráva koluje i v jiných jazykových verzích:

1413

Jak je to tedy doopravdy?

Na webu Státní zemědělské a potravinářská inspekce najdeme jasné stanovisko výrobce obalů, společnosti Tetra Pak: “čísla na obalech obsahují informaci o obalu, nikoli o jeho náplni. Sekvence čísel 1234, 1234567 a jiná se užívá k identifikaci pásu, ve kterém byl obal potištěn. Uvedená čísla nijak nesouvisí s produktem, jeho záruční dobou či podobnými spotřebitelskými údaji a slouží pouze pro účely zajištění technologické kvality obalu.”

Prostě a jednoduše, čísla na dně obalu mají souvislost s obalem, nikoli obsahem. Jak celý proces probíhá, upřesnil pro web hoax.cz i MVDr. Jiří Hlaváček ze Státní veterinární správy ČR:

“Krabičky se v plničce skládají a svařují z potištěného vícevrstvého materiálu těsně před plněním. Role je široká několik desítek centimetrů, takže vedle sebe je několik pásů s identickým potiskem. Jakmile se od sebe tyto pásy oddělí, nevědělo by se, z které části role byla daná krabička vyrobena. Proto je každý pás tímto způsobem identifikovatelný. Každý z designů (různé druhy obalů, jejich velikosti) se tiskne v různém počtu pásů – menší obaly (např. 250 ml krabičky) jich mohou mít až sedm. Chybějící číslo pak označuje pás, na kterém se tisklo (např. pokud schází č. 4, znamená to, že se design tiskl ve 4. pásu). Takže když se na krabičce zjistí tisková chyba (vzniklá například vadou štočku), chyba v barvách a podobně, ví se, ze kterého pásu byla vyrobena a tiskárna může snadno zjednat nápravu.”

Nehledě k tomu, že podobná “recyklace” by byla ekonomicky naprosto nesmyslná.

Hoax je vyvrácen. Na jak ale dlouho?

Viděli jsme, jak se zpráva vrací se zas a znovu, ačkoli byla mnohokrát odhalena jako falešná ( Státní zemědělská a potravinářská inspekceHoax.cz, Thinkfood.cz, Lidovky.czStoplusjednicka.cz atp. ) Lidská paměť je krátká a paměť na internetu ještě kratší. Není asi pochyb, že tento hoax se zařadí do zlatého fondu poplašných zpráv a prostě s námi bude už napořád. A to je důvod, proč je nutné připomínat znovu i prostou skutečnost.


administrator

Tým manipulatori.cz