Jednotky čečenského vůdce Ramzana Kadyrova se prý zapojily do války na Ukrajině pod vlajkou Ruska už v prvních dnech invaze. Jestli je to pravda, nebo ruská propaganda, však nikdo netuší. Běloruský opoziční server Nexta zveřejnil čečenské video, které má údajně vypadat jako ostrý boj. Podle serveru jde však pouze o propagandu. Napsal doslova, že „Kadyrovovy jednotky bojují s prázdnou budovou“.

Čečenský vůdce zveřejnil v uplynulých dnech už několikáté video, kde říká, že je na Ukrajině. Některá média ale spekulují, že Kadyrov v zemi vůbec není. Mezi nimi třeba list Ukrajinska Pravda, který tvrdí, že to zjistil z dat mobilních operátorů.

Jindy se snažil ve svých videích ukazovat, že už několik dní bojuje se svými poskoky na Ukrajině tak, že například zveřejnil video z čerpací stanice Rosněfť, jak se modlí. Místní zdroje ovšem upozorňují, že na Ukrajině čerpací stanice Rosněfť již roky nejsou… Tak tohle mu moc nevyšlo.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.