Na Václavském náměstí se v den státního svátku uskutečnila další protivládní demonstrace s názvem Česká republika na prvním místě“. Akci opět pořádal proruský aktivista Ladislav Vrábel. Ačkoliv řečníci na pódium hovořili o plném Václavském náměstí, realita byla jiná. Policie ČR opět informovala o nižší desítkách tisíc lidí, zároveň však zveřejnila fotografie míst vzdálenějších od pódia, kde se dalo hovořit jen o hloučcích lidí a bylo z nich zřejmé, že lidé nejsou napěchovaní na sobě jak na předcházejících demonstracích. Analytik Roman Máca, který byl na všech třech demonstracích, odhadl účast na 20 000 lidí.

„Tisíce lidí na Václavském náměstí demonstrují proti vládě Petra Fialy, ale také proti válce a Evropské unii,“ popsala situaci na místě reportérka České televize.

Pořadatelé svolali od začátku září už třetí podobné shromáždění. Organizátor Ladislav Vrábel, který podle informací v médiích čelí řadě exekucí, už před začátkem akce hovořil z pódia o tom, proč jsou akce odpůrců vlády roztříštěné. Mezi řečníky pozval osobnosti, jako jsou bývalý premiér Jiří Paroubek, předsedkyně KSČM Kateřina Konečná, astrolog Antonín Baudyš, Pynelopi Cimprichová z hnutí Švýcarská demokracie nebo bývalý poslanec Lubomír Volný (Volný blok).

Velká část těchto lidí předtím organizovala demonstrace proti opatřením v souvislosti s COVID-19. Fotografu Petrovi „Zewláku“ Brabcovi organizátoři zakázali mít na nose respirátor, přestože měl rýmu a cítil se nachlazený. Je tedy zřejmé, že se jedná o podobnou skupinu lidí, kteří se schází na náměstích už několik let a podporu u široké veřejnosti příliš nemají.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.