Na internetu najdeme i opravdu odporné antivaxerské stránky. Jednu takovou s názvem „Hrdninové s tečkou“ založil Radim Mikeš z Přerova. Na ní šíří různé falešné zprávy. Například si vymyslel, že po podání vakcíny zemřelo 11 leté dítě a rodiče jsou bezradní. Své tvrzení samozřejmě nijak nedokazuje. Respektive ho dokazuje videem, kterém samozřejmě nemá nic společného s očkováním.

Ve skutečnosti jde o oběť války v Sýrii. „Stejný narativ se šířil na některých účtech na Facebooku, odkud však již byly tyto příspěvky smazány. Dezinformátoři, kteří se snaží násilně prosazovat své názory na téma očkování jsou, tak zoufalí, že se neštítí dosahovat morálního dna,“ upozorňuje slovenská policie.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.