Radek Rozvoral ze Svobody a přímé demokracie se rozhodl vyřešit opravdový oříšek. Na svém facebookovém profilu vylíčil, jak SPD je zásadně proti implantování čipů do mozku. Naráží na snahu Elona Muska a jeho společnosti Neurolink zahájit test prvního čipu, který má mít obousměrné rozhraní umožňující komunikovat mezi mozkem a strojem.

Kromě toho, že si úplně nemyslíme, že Elon Mask z nesouhlasného stanoviska SPD nebude spát, Radek Rozvoral zapomněl na jednu zásadní věc. Čip bude určen pro lidi s nějakým postižením a cílem bude zlepšit kvalitu jejich života.

Krátkodobějším cílem Neuralinku je léčba nemocí a úrazů mozku. Mělo by jít například o léčbu pomocí takzvané terapie uzavřeného cyklu (angl. closed-loop therapy). Zde jde o vybudování jakéhosi přemostění dvou mozkových oblastí, které mají problém s komunikací mezi sebou. Do každé z postižených částí by měl být implantován jeden senzor a spojení mezi nimi pak bude probíhat bezprostředně přes čip N1. Tímto způsobem může být reálná léčba takových chorob jako Parkinsonova nemocdystonieobsedantně-kompulzivní poruchaepilepsie nebo také deprese a chronické bolesti. Uskutečnitelné by rovněž mohlo být navrácení schopnosti pohybu po úrazech páteře, odvrácení ztráty sluchu, hmatu nebo zraku.

Je to lump ten Mask.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com