Účastníkovi dubnové akce hnutí SPD Radku Mansfeldovi uložil soud za hajlování půlroční podmínku a peněžitý trest 30.000 korun. Vyhověl tak návrhu státní zástupkyně. Rozhodnutí není pravomocné, muž se proti rozsudku okamžitě odvolal. Tvrdí totiž, že zdviženou pravicí nevyjadřoval své sympatie k neonacismu, pouze uklidňoval situaci mezi odpůrci a příznivci SPD.

„Není to pravda,“ odmítl obžalobu závozník Radek Mansfeld k obžalobě, která ho vinila z projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Tvrdil, že zdviženou pravicí uklidňoval situaci mezi odpůrci a příznivci hnutí. „Měl jsem ruku nahoře, ale se dvěma prsty. Uklidňoval jsem ty, kdo byli naproti. Narušovali demonstraci – hvízdali, provokovali. Nechtěl jsem, aby se pobili,“ dodal třiačtyřicetiletý muž.

Incident se stal na demonstraci „proti diktátu Evropské unie“, kterou sněmovní SPD pořádalo 25. dubna na Václavském náměstí při zahájení kampaně pro evropské volby. Záběry muže stojícího se zdviženou rukou při vystoupení kapely Ortel se objevily krátce po akci na sociálních sítích. Jeho totožnost zjistili policisté ještě ten den večer.

Jak již bylo napsáno, muž se hájil tím, že nehajloval, ale uklidňoval situaci. Analytik Roman Máca našel fotografie, kde „uklidňuje situaci“ i jinde (viz výše), pravděpodobně doma. „Toto jsou fotky z profilu muže odsousezeného za hajlování na demonstraci „vlastenců“ z SPD. Kromě hajlování a kamarádění s neonacisty nesmí chybět nášivky „agent Kremlu“, účast v proruských paramilitárních skupinách a příklon ke zbraním. Prostě jako vždy,“ píše Roman Máca.

A na závěr ještě jedna lež. Místopředseda pražské SPD Jan Čížek v dubnu tvrdil, že ten hajlující muž na demonstraci SPD byl provokatér od Antify. Nyní se ukázalo, že to je standardní proruský „vlastenec“, který přišel Okamuru naopak podpořit. Jan Čížek tak opět lhal, aby zastřel fakt, že SPD oslovuje i neonacisty.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com