Včera se na sociální síti Facebook šířila informace o tom, že poslanec Radek Koten (SPD) prý publikoval nepravdivou zprávu o teroristickém útoku v Praze. „V Praze byl spáchán teroristický čin, má 8 obětí. Média ovšem mlčí a nebo mlží,“ měl napsat poslanec za Okamurovo hnutí na Facebook.

Co se tedy stalo? Vážná nehoda se stala ve středu dopoledne nedaleko Ústřední vojenské nemocnice v pražských Střešovicích. Na tramvajové zastávce srazila bílá dodávka několik lidí. Podle informací zdravotnické záchranné služby byli dva z nich těžce zraněni. Policie zjistila, že nešlo o úmysl. „Na základě prvotního šetření policie zjistila, že příčinou dopravní nehody byla zdravotní indispozice řidiče dodávky,“ uvedla mluvčí Violeta Siřišťová na twitterovém účtu.

Radek Koten se však distancoval, že takový status publikoval. „Vážení, dokonce i pan Kalousek, u kterého bych vzhledem k jeho politické zdatnosti předpokládal ověřování faktů, sdílí falešný obrázek, že prý jsem publikoval na mém profilu komentář k dnešní nehodě dodávky v Praze. Jedná se o falešný obrázek vytvořený ve Photoshopu, který je součástí kampaně proti SPD. Na mém profilu jsem nic takového nepublikoval, tedy podám trestní oznámení na neznámého pachatele a šíření poplašné zprávy,” napsal na Facebook. Status si tedy pravděpodobně vymyslela stránka Český institut pro urážení politiků. 

AKTUALIZACE: Původně příspěvek vzala vážně i naše redakce. Radku Kotenovi se za to omlouváme a uvádíme věc na pravou míru.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.