Ve středu se stal v USA tragický útok, při němž Nikolas Cruz zastřelil 17 lidí v Parklandu na Floridě. Incident se stal v tamní střední škole. Šéf bezpečnostního výboru Radek Koten (SPD) ve čtvrtek v České televizi prohlásil (od času 24:25), že „z veřejně dostupného zdroje se dočetl, že útočník byl členem Antify“. Jednalo se o dezinformaci, kterou rozšířil falešný účet „Laguna Beach Antifa“ na Twitteru a od něj dezinformaci přebraly i další dezinformační servery.  

„Než jsem šel do televize, zahlédl jsem jedním okem bez brýlí tento obrázek a připadalo mi to, že je to ten člověk (střelec z Floridy Nikolas Cruz – pozn. red.). Dál jsem to ale neověřoval,“ řekl pro Český rozhlas Radek Koten.

Ve skutečnosti se jednalo o bývalého studenta školy. Floridský útočník je naopak členem bělošské extremistické organizace. Potvrdil to i vůdce bělošských extremistů na Floridě. SPD se snaží kromě migrace a romské otázce sbírat body i na upozorňování na tzv. levicový extremismus. V prosinci se například Tomio Okamura vymyslel, že levicovými extremisty prý byla „brutálně a násilně napadena britská europoslankyně Jenica Atkinson.“ Něco takového ovšem vyvrátila Policie ČR.

Radek Koten už v minulosti sdílel například informace o „nebezpečnosti“ mikrovlnných trub. Informace si bohužel neověřuje ani jak předseda bezpečnostního výboru.

Napsal: Jan Cemper

administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.