Celý svět očekával, že telefonát Donalda Trumpa pohne ledy a Rusko dá zbraním alespoň dočasně stopku. Jenže Putin je jako ten kámoš, se kterým se na chatě se bojíte usnout, neboť vás pokreslí fixem (řekne vám, že se nemusíte bát a v noci vás pokreslí).
Ukrajina s návrhy souhlasila a klid zbraním schválila, toto však Vladimir Putin odmítl a později večer po telefonátu směřovalo na ukrajinské území kolem 150 dronů. Ukrajinci sice v noci útočili také, avšak ne poté, co jejich prezident řekl, že zastaví palbu alespoň na energetickou infrastrukturu (ta samozřejmě byla po telefonátu bombardována Rusy také). Zajímavé je, co pro Trumpa znamená výraz „velmi dobře“, jelikož takto označil výsledek telefonátu s Putinem.
V noci na středu ráno zaútočilo na Ukrajinu 145 bezpilotními letadly, dvěma balistickými raketami a čtyřmi protiletadlovými. Útoky byly zaměřeny na Sumskou, Oděskou, Poltavskou, Dnipropetrovskou, Kyjivskou a Černihovskou oblast. Ukrajincům se jak-tak podařilo sestřelit alespoň 72 hrozeb blížících se po nebi.
Podle ukrajinské státní železniční společnosti Ukrzaliznicja byla zasažena civilní infrastruktura včetně nemocnice ve východní Sumské oblasti a elektrický systém, který pohání železnice v centrální ukrajinské Dnipropetrovské oblasti. Úseky železnic zůstaly bez elektrické energie. Otázkou tedy zůstává, jak vyjednávat s člověkem, který se s vámi na něčem dohodne, ale za pár hodin na to zapomene a poruší své slovo.
Je také zřejmé, že Ukrajinu už teď zákaz útoků na tyto cíle tolik netrápí, protože nejhorší část zimy je už pryč, díky čemuž už nebudou lidé tolik mrznout, pokud vypadne energetický sektor. Rusko ale ukrajinské údery na ropné rafinerie či sklady ropy bolí daleko víc. Již několik měsíců (Ukrajinci) používají bezpilotní letouny a rakety dlouhého doletu k úderům na ruské ropné rafinerie a potrubí, čímž způsobují vážné škody hlavnímu nástroji Kremlu pro získávání finančních prostředků. Jde také pochybovat, že je velkou výhrou americké diplomacie výměna 175 zajatců a propuštění 23 těžce raněných Ukrajinců. Podobné výměny byly časté i v minulosti a spíš to vypadá tak, že tato výměna byla domluvena ještě před telefonátem.
„Trump se rozplýval, jak udělali hodně práce, ve skutečnosti je to úplně absurdní, protože nedohodli vůbec nic, kromě vágního příměří,“ hodnotí situaci Pavel Šafr. „A toto příměří Putin porušil asi za dvě hodiny. Tím dal docela jasně najevo, co si o tom všem myslí,“ dodává Honza Palička s tím, že si není jist, zda někdy v historii zahraniční představitel takto znemožnil prezidenta Spojených států.