V naší veřejné diskusi se v posledních měsících objevuje stále dokola jedna nesmyslná a ve skutečnosti dost zákeřná téze. Že je prý totiž islamismus nebezpečnější než Putinovo Rusko. K prezidentově radosti to už říká i náš nejoceňovanejší generál Petr Pavel.

Nejde tu o to, že by měl člověk horovat pro obrácený pohled, totiž že je dnešní Rusko nebezpečnější než teroristé z „Islámského státu“. Jde prostě a především o absurdní a zavádějící spojení, z něhož plyne dojem, že Putinův režim není zas až tak zlý a že bychom se s ním měli vlastně „spojit“ proti fanatickému islámskému terorismu a tím také mimoděk legitimizovat agresivní operace na východě Ukrajiny.

Jistě. Putin neřeže lidem hlavy v přímém přenosu a nevysílá dramatické výhrůžky celému světu. Deset, či možná už patnáct tisíc obětí ruské agrese na Ukrajině nepůsobí jako bezmocné oběti hrdlořezů. Zemřeli jaksi „humánnějším způsobem“: Bez videa na Youtube, takže jejich smrt je pro nás méně bolestivá. Nemá ten dramatický účinek, který vyvolává panický strach. Ve skutečnosti je jejich smrt humánnější jen vůči nám, protože se přitom sami tolik netrápíme tak nepříjemnou věcí, jakou je pohled na násilnou smrt.

Putin také působí jako člověk, s nímž se dá jednat. Kancléřka Merkelová to přitom důkladně vyzkoušela. Ví dobře, že s Putinem si může domluvit všechno a to je… všechno.

Takzvaný „Islámský stát“ je barbarská teroristická organizace a nelze ji ani trochu srovnávat s regulérním státem. A nejhorším možným zjednodušením je obvyklá zkratka ze sociálních sítí, že „islám je horší než Rusko“. To je urážka jak islámu, tak i Ruska. A sčítání jablek s parními lokomotivami.

Celý článek si přečtěte na Svobodném fóru


contributor