Putin chce nahradit Wikipedii vlastní „hodnověrnou“ encyklopedií. Facebook zastavil další dezinformační operaci Ruska


Ruský prezident Vladimir Putin navrhl vytvoření ruské internetové encyklopedie, která by měla nahradit dnes globálně používanou Wikipedii. Putin to navrhl na kremelském setkání o budoucnosti ruského jazyka, píše portál theguardian.com .

„Je lepší nahradit Wikipedii novou ruskou encyklopedií v elektronické formě, bude alespoň nabízet hodnověrné informace prezentované v dobrém a moderním způsobu,“ řekl Putin podle agentury RIA Novosti. Ruská vláda plánuje na tento projekt vynaložit v příštích třech letech více než 24 milionů eur.

Informace přichází týden po začátku platnosti kontroverzního zákona o „suverénním internetu“, který ruským úřadům dává větší pravomoci při kontrole dění na internetu. Kreml novinku prezentuje jako způsob ochrany před útoky, část veřejnosti i odborníci mluví o novém způsobu cenzury, připomíná agentura TASR .

Přesně od 1. listopadu mělo být v Rusku možné odstřihnout tamní internet od zbytku světa a fungovat na vlastní „suverénní síti” kontrolované vládou. Jak upozorňuje deník Seznam zprávy, plány ale mají zpoždění a vůbec není jasné, jestli to Moskva dokáže technicky provést.

Rusko ani nekončí se svými dezinformačními kampaněmi ve světě. Facebook na konci října oznámil, že zastavil dezinformační operaci vedenou z Ruska v několika afrických zemích. Společnost podle deníku The New York Times (NYT) uvedla, že ze svých internetových stránek odstranila tři Ruskem podporované sítě, které byly k těmto aktivitám využívány.

Zdroje:

Antipropaganda.sk

Omediach.com

Seznam zprávy