Ruský prezident Vladimir Putin navrhl vytvoření ruské internetové encyklopedie, která by měla nahradit dnes globálně používanou Wikipedii. Putin to navrhl na kremelském setkání o budoucnosti ruského jazyka, píše portál theguardian.com .

„Je lepší nahradit Wikipedii novou ruskou encyklopedií v elektronické formě, bude alespoň nabízet hodnověrné informace prezentované v dobrém a moderním způsobu,“ řekl Putin podle agentury RIA Novosti. Ruská vláda plánuje na tento projekt vynaložit v příštích třech letech více než 24 milionů eur.

Informace přichází týden po začátku platnosti kontroverzního zákona o „suverénním internetu“, který ruským úřadům dává větší pravomoci při kontrole dění na internetu. Kreml novinku prezentuje jako způsob ochrany před útoky, část veřejnosti i odborníci mluví o novém způsobu cenzury, připomíná agentura TASR .

Přesně od 1. listopadu mělo být v Rusku možné odstřihnout tamní internet od zbytku světa a fungovat na vlastní „suverénní síti” kontrolované vládou. Jak upozorňuje deník Seznam zprávy, plány ale mají zpoždění a vůbec není jasné, jestli to Moskva dokáže technicky provést.

Rusko ani nekončí se svými dezinformačními kampaněmi ve světě. Facebook na konci října oznámil, že zastavil dezinformační operaci vedenou z Ruska v několika afrických zemích. Společnost podle deníku The New York Times (NYT) uvedla, že ze svých internetových stránek odstranila tři Ruskem podporované sítě, které byly k těmto aktivitám využívány.

Zdroje:

Antipropaganda.sk

Omediach.com

Seznam zprávy