Na sociální síti Facebook se objevuje fotografie článku časopisu Květy z roku 2013 (1, 2, 3). Autor ho dává do souvislosti s novým koronavirem SARS-CoV-2. „Tenhle virus tu je léta jen letos má velký marketing kvůli vyvolání světové ekonomické krize,“ píše autor příspěvku.

V článku časopisu Květy se skutečně píše o koronaviru. Jednalo se však o jiný rod koronaviru. Konkrétně o vir MERS-CoV. Určit to lze podle vědce, který koronavirus izoloval. Byl jim egypský virolog Ali Mohamed Zaki.

Koronavirus je skupinou RNA virů. Jedná se o společné označení pro čtyři rody virů obsažených v podčeledi Orthocoronavirinae. Jak píše Státní zdravotnický ústav: „Koronaviry byly objeveny v polovině 60. let, a jsou známy jako původci onemocnění u lidí a různých druhů zvířat včetně ptáků a savců. Primárně napadají dýchací a trávicí trakt, proto se šíří buď vzduchem, kontaminovanými předměty nebo oro-fekálním přenosem.“ Závažné příznaky u člověka mají zatím tři viry: virus SARS (objeven v roce 2002), MERS (objeven v roce 2012) a aktuální SARS-CoV-2 (objeven v roce 2019). Jednotlivé viry se od sebe liší.

Není pravdou, že virus SARS-CoV-2 by tu byl léta. Zmínka o světové ekonomické krizi je nesmyslnou konspirací.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.