Jak fungují dezinformační média se můžeme přesvědčit na příkladu článku na webu Česká věc. Na základě příběhu, který se zakládá na pravdě, vytváří řadu konspirací, které nemají s fakty nic společného. Řeč je o článku: „Dcera (24) prof. R. Prymuly inkasovala během 5 let od farmaceutických firem 117 milionů Kč. Tenhle člověk straší Čechy druhou vlnou koronaviru a propaguje povinné očkování.“ Na dezinformace webu Česká věc upozorňoval již náš web v minulosti.

Web Česká věc v úvodu skutečně naráží na podivný střet zájmů epidemiologa Romana Prymuly z minulosti. „Za přednášky, klinické studie a výzkum ročně inkasoval miliony korun od největších farmaceutických firem. Angažoval se ve společnosti Biovomed, která vzešla z neziskového sdružení na podporu výzkumu a vývoje. Ta utržila desítky milionů korun ročně právě za posudky pro firmy na jednotlivé přípravky. Společnosti dlouho šéfovala a do konce roku 2018 ji také vlastnila jeho dcera Karolína. A to bylo podle mnohých už za hranou,“ konstatuje například i magazín o byznysu a podnikání Forbes. Roman Prymula se také v minulosti zasloužil o zřízení centra tradiční čínské medicíny při FN Hradec Králové.

Následně však web Česká věc rozvíjí neuvěřitelné konspirace. Například o tom, že „mít svoji vakcínu jako schválenou pro očkování je pro jejího výrobce zlatý důl.“ Tak tomu však ve skutečnosti není. Cena Infanrix hexavacíny, která člověka chrání před záškrtem, tetanem, černým kašlem, hemofilovou nákazou, hepatitidou typu B a přenosnou dětskou obrnou je 1700 Kč. Zdá se to jako cena vysoká, ovšem musíme to porovnat s tím, kolik pojišťovny stojí léčba těchto nemocí a kolik by stála, pokud by se neočkovalo. Zlatým dolem není ani příliš pro farmaceutické firmy. V ČR ji například vyrábí společnost GSK Česká republika, která je výrobcem i celé další řady léků. Jde tedy předpokládat, že i pro společnost by bylo výhodnější neočkovat, protože by se zvýšila poptávka po jiných (dražších) lécích z jejich produkce.

Roman Prymula je také příznivcem očkování proti chřipce. V rozhovoru však nikde nehovoří o povinném očkování. Každopádně očkování proti chřipce patří k těm nejlevnějším. Jak se můžete přesvědčit z přehledu, jedna vakcína stojí od 249 do 300 Kč. Důvodem, proč lékaři propagují očkování chřipky je případné riziko souběhu několika epidemií například na podzim. Řeč je o souběhu epdemie chřipky a COVID-19. Nutno však dodat, že se nemůže jednat o povinné očkování. Pokud by se odborníci shodli na nutnosti povinného očkování proti chřipce, musel by se změnit zákon 537/2006 o očkování proti infekčním nemocem. Změněn by musel být i zákon 48/1997 o veřejném zdravotním pojištění. Stejné by to muselo být i v případě, že by byla vynalezena vakcína proti COVID-19. Mimochodem, očkování proti chřipce není „velmi pofiderní“, ale při správném naplánování očkování rizikových skupin má jasné výsledky.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.