Organizace Adopt Revolution spolu s institutem WZB Berlin provedl průzkum mezi syrskými uprchlíky v Německu. Kdo může za válku v Sýrii? Proč opouštějí zemi a chtějí v Evropě zůstat?

  • Uprchlíci se chtějí do Sýrie vrátit – až skončí válka
  • Hlavním viníkem konfliktu je Bašár Asad, který má také na svědomí nejvíce obětí
  • Za současnou situaci může stávající režim, zahraniční milice, dodávky zbraní a nečinnost EU
  • Samotný boj proti IS problém nevyřeší

Metodologie

Dotazováno bylo 889 Syřanů v uprchlických centrech v Německu ( Berlín, Hannover, Brémy, Lipsko, Eisenhüttenstad ) v období mezi 24. zářím a 2. říjnem 2015. Byla zachována anonymita dotazovaných. Průzkum byl koncipován ve spolupráci s organizací Adopt Revolution a The Syria Campaign, hodnocen německým institutem WZB. Kompletní výsledky jsou dostupné online zde (anglicky).

Důvody pro opuštění země

Ukazuje se, že Syřané opouštějí ve zvýšené míře svou zemi nyní, po čtyřech letech války, protože se vzdávají naděje na pozitivní budoucnost Sýrie. Hlavním důvodem pro opuštění země je ohrožení vlastního života či rodiny, hrozba únosu a nedostatek potravin ( 69% ).  Ekonomickými důvody – lepším vzděláním či pracovními příležitostmi – zdůvodňuje svůj odchod 13% uprchlíků.

Obr. Důvody k opuštění země
Obr. Důvody k opuštění země

Boj s IS syrský problém nevyřeší

Většina respondentů ( 70% ) uvádí, že hlavní zodpovědnost za válečný konflikt nese režim Bašára Asada. Což může být z Evropského i českého pohledu poněkud překvapující, protože jako hlavní téma syrského konfliktu média prezentují IS.

Obr. Odpovědnost za bojové akce
Obr. Odpovědnost za bojové akce

Faktem je, že stávající režim má na svědomí výrazně více civilních obětí, než Islámský stát, vyplývá ze statistik lidskoprávní organizace Syrian Network for Human Rights ( http://sn4hr.org/ ). Pro nespornou brutalitu Islámského státu bychom tak neměli zapomínat na to, že hlavním zdrojem smrti a destrukce je právě režim Bašára Asada. Samotným bojem proti IS se problém nevyřeší.

Demografie

Nejčastěji do Německa přicházejí muži ( 88% ), žen je výrazně méně ( 12% ). Nejvíce jich je ve věku 16-25 let ( 45% ) a 26-35 let ( 33% ).  Více než 60% z nich má střední či vysokoškolské vzdělání.

Polovina z nich ( 51% ) přichází sama, 17% s manželkou/manželem, 16% s dětmi.

Jaké mezinárodní akce způsobily současnou situaci v Sýrii?

Uprchlíci nejčastěji dávají za vinu současnou situaci v Sýrii je Asadově armádě podporované Iránem a Ruskem ( 64% ), vměšování libanonské militantní organizace Hizballáh ( 44% ) a podporu rebelů ze strany Saúdské Arábie ( 31% ). Více než třetina respondentů ( 38% ) však také zmiňuje jako jednu z příčin nečinnost EU.

Jak zastavit uprchlickou vlnu?

Více než polovina uprchlíků ( 60% )  zastává názor, že by ze země prchalo méně lidí, pokud by alespoň část Sýrie byla chráněna mezinárodním společenstvím a Evropskými státy. A to především vytvořením bezletových zón a ochranou před bombardováním, spolu se zastavením dodávek zbraní do všech oblastí Sýrie.

Jaká by měla být v situace v Sýrii, aby se uprchlíci vrátili do země?

V případě ukončení válečného konfliktu se pro svůj návrat vyslovilo 68% z nich. Více než polovina zmiňuje Asadův odchod ( 52% ), či likvidaci IS ( 44% ). Pouhých 8% z dotazovaných se do Sýrie vrátit nechce.

Za jakých podmínek by se uprchlíci vrátili do Sýrie?
Za jakých podmínek by se uprchlíci vrátili do Sýrie?

Co je WZB

Institut WZB Berlin Social Science Center ( Wissenschaftszentrum Berlin für Sozialforschung, WZB – https://www.wzb.eu/en ) je nezisková organizace, založená v roce 1969 z iniciativy Spolkového sněmu a sdružující sociology, politology, ekonomy, ale i historiky a statistiky. Soustředí se na základní výzkum v oblastech vzdělání, mezinárodní politiky, trhů atd.


contributor