Už čtvrtý víkend centrum Paříže, ale i jiná města ve Francii, ochromily protesty hnutí tzv. žlutých vest. Kromě protestů došlo opět i k rabování obchodů, útokům na policisty či novináře. Francouzská vláda přitom demonstrantům už v úterý ustoupila a odložila zvýšení cen pohonných hmot a zavázala se pomoci těm nejchudším.

Britský deník The Times mezitím přišel s analýzou, která informuje, že stovky účtů napojených na Rusko podporuje protesty. 200 takto sledovaných účtů vyprodukovalo už 1600 statusů o protestech.  

Kanál WarGonzo zveřejnil fotografii dvou mužů, kteří se chlubí vlajkou organizace “Doněcké lidové republiky”. Muži byli identifikováni jako příznivci militantního Donbasu: Fabrice Sorlina a Xavier Moreau. Fabrice Sorlin je vůdcem ultrapravicové organizace Dies Irae (“Soudný den”) a fanouškem „ruského vidění světa“. Sorlin mimo jiné nelegálně navštívil okupované území Donbasu, poté napsal řadu proruských článků ve francouzských médiích. Xavier Moreau navštívil obsazený Donbas jako „pozorovatel“ při pseudovolbách (nikdo je neuznává) 11. listopadu tohoto roku. Demonstrací se například účastnil i Luca Marcela – vlivný italský proruský aktivista.

Do Paříže přijela i delegace z Čech. Jednalo se o Žarka „Raptora“ Jovanoviče a jeho kolegu z Raptor TV Roberta Žáka. Žarko „Raptor“ Jovanovič je jeden z vlivných dezinformátorů v ČR. Nedávno na sebe upozornil například svoláním další demonstrace proti příjezdu kancléřky Angely Merkelové nebo svou účastí na recepci k svátku 28. října na Pražském hradě. Rovněž neúspěšně kandidoval i za Stranu práv občanů Zemanovců na pražský magistrát. Žarko Raptor Jovanovič je neúspěšným podnikatelem, který se díky své činnosti dostal do insolvence. Drtivá většina společností, které založil, nebo se v nich nějakým způsobem angažoval, skončila v likvidaci. Přesto cestuje po světě a přináší „aktuální informace“.

Aktuální informace o situaci ve Francii přináší i naše dezinformační weby. Web AC24 tomu věnoval článek dne. Pravý prostor šije do Macrona, Aeronet přináší nesmysl o tom, že protesty „organizuje“ Facebook, s popisem situace přispěchal i Sputnik.

 „Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner informoval, že protestů se zúčastnilo 136 tisíc lidí. Celkem 135 lidí utrpělo zranění a policisté zadrželi 1723 demonstrantů. Protesty jsou dalším pokračováním vlny demonstrací proti rostoucím životním nákladům i prezidentovi Emmanuelu Macronovi, které svolává hnutí žlutých vest. Pokračují navzdory ústupkům vlády. Protestující v ulicích Paříže zapálili několik osobních vozů, auta hořela například v ulici Rue Magellan nedaleko výstavního bulváru Champs-Élysées. Do ulic města byla nasazena vodní děla a vyjely i oddíly jízdní policie. Kromě metropole byla podle stanice BMFTV situace napjatá například i v Marseille, kde se demonstranti střetli v historickém centru města s policií. Násilí policisté použili také proti demonstrujícím v Nantes či Lyonu. Zraněné hlásí i jihofrancouzské město Bordeaux,“ shrnuje Česká televize.

136 tisíc lidí je, v přepočtu na lidnatost Francie, podstatně méně, než se účastnilo například v ČR protestů proti Andreji Babišovi. Ty se však, na rozdíl od Francie, obešly bez násilností. Zajímavé je, že v očích dezinformačních médií jsou demonstrace v ČR protestem proti legitimně zvolené vládě, ve Francii však nikoliv. Emanuel Macron, na rozdíl od Miloše Zemana, ve volbách zvítězil přesvědčivě.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.