Více než 20 tisíc uživatelů Facebooku sdílelo příspěvek s videem, které zachycuje konvoj traktorů a nákladních aut v německém městě Schwerin. Autor příspěvku přitom naznačuje, že konvoj má být protestem proti povinnému očkování proti onemocnění Covid-19 podobně jako „konvoje svobody“ v Kanadě. „Nyní 28.01.2022 to začalo i v Evropě. Německo-Schwerin,“ píše se v popisku videa z 28. ledna 2022, které nasbíralo více než 20 tisíc sdílení. Stejná tvrzení byla sdílena i v polštině (tady či zde). Video se objevilo také na platformách Bitchute, Twitter či TikTok.

Ve skutečnosti na zmíněném protestu v Německu zemědělci demonstrovali proti novým nařízením o používání umělých hnojiv. Protest nijak nesouvisel s pandemií koronaviru ani pandemickými opatřeními. To neznamená, že v Německu neprobíhají žádné protesty proti opatřením. Koncem ledna a začátkem února 2022 se uskutečnily ve více městech, neměly však charakter kanadského „konvoje svobody“.

Našli jsme hned několik publikací v regionálních i celostátních německých médiích se zprávami o protestu rolníků (1,  2, 3). Veřejnoprávní televize NDR, která pokrývá severní regiony Německa, vydala reportáž s titulkem: „Protesty zemědělců: Stovky zemědělců s traktory ve Schwerinu“. Zprávy o protestu lze nalézt i na FB stránce odborového svazu Bauernverband Mecklenburg-Vorpommern či na jiných lokálních stránkách.

Jindy se pro změnu šířilo video z Berlína. Na videu jsou vidět rozsvícené nákladní vozy. I ony byly představovány jako konvoj svobody. Ve skutečnosti video ukazuje protest německých farmářů v listopadu 2019 v Berlíně kvůli omezení používání umělých hnojiv.

Tisíce sdílení na Facebooku pak měly příspěvky obsahující fotografii, na které je konvoj koňských povozů. Měli být na ni Amishové jedoucí v koňských povozech, aby se připojili k protestu kanadských řidičů kamionů proti povinnému očkování proti Covid-19. Ve skutečnosti jsou lidé na fotografii mennonité jedoucí na tradičních koňských povozech na nedělní bohoslužbu v St. Jacobs ve státě Ontario. Ani tato fotografie nemá nic společného s konvojem svobody.

Zdroj: AFP (1, 2, 3)


author