Na Facebooku se šíří příspěvky tvrdící, že české firmy propouštějí zaměstnance na úkor lidí z Ukrajiny. Příkladem může být status strážného z Mostu Jaroslava Lichnera, který napsal, že „v Amazonu už hromadně propouští naše lidi a vzali tam už přes 400 Ukrajinců“.

V prvé řadě, situace v Amazonu je trochu jiná, firma totiž přijímá lidi nejprve „na dohodu“, tedy v podstatě brigádu. Za to i za špatné pracovní podmínky je kritizována médii. Lidé, kteří se osvědčí, následně společnost přijme „pod kmen“ a nabídne smlouvu na hlavní pracovní poměr. Ostatních se většinou postupně zbaví. Podle lidí pracujících se to děje pravidelně.

I podle vyjádření Noaha Zyla, tiskového mluvčího firmy Amazon, však propouštění nemá žádnou souvislost s ukrajinskými uprchlíky. Firma totiž každý rok před prodejní špičkou, tedy před vánoci, nabírá pracovníky pouze na dobu určitou na toto krátké období. „Každoročně nabízíme sezónní práci zaměstnancům, kteří nám pomáhají během špičky. Této podpory si velmi vážíme a v naší komunikaci jasně uvádíme, že se jedná o dočasné pozice. Na konci špičky smlouvy dočasných pracovníků končí, mnoho z nich se k nám však pravidelně vrací každý rok,“ vysvětlil pro zpravodajský server Romea.cz Noah Zyla. Zyla rozhodně odmítl, že by firma Amazon při přijímání zaměstnanců někoho upřednostňovala.

Že společnost dál přijímá i české zaměstnance, se můžeme přesvědčit na portálu Jobs. Společností, které v České republice přijímají lidi tzv. „na dohodu“, naštěstí není moc. Obecně tvrdit, že firmy propouští zaměstnance na úkor lidí z Ukrajiny, je nesmysl i z toho důvodu, že podle zákoníku práce by bylo nutné dodržet výpovědní lhůtu, která je nejméně dva měsíce a pokud by firma neodůvodnila propouštění, musí vyplatit odstupné.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.