V Praze se přibližně jednou týdně konají propalestinské demonstrace pořádané místními „čechopalestinci“ a levicovými aktivisty. Tvrdí, že bojují za mír a upozorňují na porušování lidský práv ze strany Izraele. Ačkoliv konflikt na blízkém východě skutečně není černo-bílý, můžeme velice pochybovat o vhodnosti takových demonstrací poté, co palestinská teroristická skupina Hamás zabila tisíce lidí, včetně dětí a unesla stovky lidí. Ze strany těchto aktivistů slýcháme navíc odsouzení těchto ohavných činů jen velmi okrajově. Jd však těmto aktivistům skutečně o mír nebo o humanitární pomoc pro Gazu?

Podle minimálně jednoho hesla, které na demonstraci vyvolávají, nikoliv. Jde o transparenty a heslo „From the river to the sea Palestine will be free“. V překladu „Za Palestinu svobodnou od řeky až k moři“. Splnění takového přání by vymazalo Izrael z mapy. Heslem se ohánějí teroristé z Hamásu a v poslední době i demonstranti v Praze. “Odkazuje ke zničení Izraele. Odkazuje ke zničení Židů žijících v Izraeli,” upozornil Petr Papoušek z Federace židovských obcí v ČR.

V Praze v minulém týdnu pozornost vyvolala mladá žena, která se účastnila demonstrace ve středu 1. listopadu v mikině s nápisem, který mohl odkazovat na mnichovskou olympiádu v roce 1972. Olympiáda se zapsala do historie jako dějiště tragické události, a to teroristického útoku palestinských extremistů, který vyústil ve smrt pěti sportovců z Izraele a šesti dalších členů izraelské výpravy. Případem se zabývají kriminalisté.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.