K odpornému útoku sáhlo v pondělí Rusko. Ruské rakety dopadly v několika čtvrtích Kyjeva, přičemž největší škodu napáchaly na dětské nemocnici Ochmatdyt, kde zničily téměř všechny pavilony.

Například zubař Roman Šmucler aktuálně „rozumí“ zahraniční politice a hlavně vojenské strategii Ruska válčícího na Ukrajině. „Určitě nestřílelo na nemocnici. To jsou jen emoce českých médií. Nejspíš nešťastná náhoda,“ reagoval Šmucler na pondělní útok na dětskou nemocnici v Kyjevě na svém profilu na síti X. Údajně útok nedává logiku. „Můžu se prosím zeptat, když trefovat nemocnici je podle vás nesmyslné a nelogické, co vám na chování Ruska/Sovětského svazu přišlo za posledních sedmdesát let logické a smysl dávající?“ zeptal se ho politický komentátor Petros Michopulos.

Příspěvků, které poukazují, že účast Ruska na útoku není prokázána, je více. Rusko tvrdí, že komplex si Ukrajinci zasáhli sami, a to střelou protivzdušné obrany. Nicméně šlo o ruskou řízenou střelu Ch-101, její úlomky i s charakteristickými znaky byly nalezeny na místě dopadu.

„Někteří vojenští blogeři dokonce zveřejnili zavádějící příspěvky, v nichž nepravdivě tvrdili, že se jednalo o ukrajinskou raketu protivzdušné obrany, a nikoli o útočící ruskou raketu Ch-101. Trajektorie střely na videu a viditelný proudový motor pod jejím trupem odpovídají ruské střele Ch-101 a nepodporují tvrzení, že se jednalo o střelu protivzdušné obrany, ani se nezdá, že by střela byla poškozena střelou protivzdušné obrany,“ napsal Institut pro studium války. Monitorovací mise OSN ale podle agentury Reuters uvedla, že dětskou nemocnici v ukrajinské metropoli velmi pravděpodobně přímo zasáhla ruská raketa. „Analýza videozáznamu a posouzení na místě incidentu ukazují na vysokou pravděpodobnost toho, že dětská nemocnice utrpěla přímý zásah,“ konstatovala Danielle Bellová, šéfka mise OSN monitorující lidská práva na Ukrajině.

I za předpokladu, že by nemocnici zasáhla raketa ukrajinské protivzdušné obrany, což se jeví jako vysoce nepravděpodobné, odpovědnost za útok nese Rusko. Rusko je to, které vyslalo na Kyjev opakovaně rakety a zahájilo agresi proti sousední zemi. Ruští komentátoři se mezitím snaží také tvrdit, že v nemocnici byly skladovány zbraně.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.