Konsorcium Nord Stream AG v pondělí zahájilo pravidelnou roční údržbu plynovodu Nord Stream 1, který vede po dně Baltského moře z Ruska do Německa a který je hlavní trasou pro dodávky ruského zemního plynu do zemí Evropské unie. Při údržbě potrubím neproudí téměř žádný plyn. Údržba má trvat do 21. července. Panují však obavy, že plyn přes Nord Stream 1 po údržbě už nepoteče, anebo bude dodáván jen v omezeném množství.

V této souvislosti je zajímavé, jak na celou věc reagují prokremelští aktivisté. Zatímco před odstávkou zdůrazňovali, že Rusko by mělo být nadále obchodním partnerem, nyní si přejí, aby k obnově dodávek nedošlo. Přejí si, aby v důsledku toho docházelo k revoltám. „Putin spolehlivý obchodní partner se změnil na Putina osvoboditele,“ glosuje stránka Prečo l´uďom hrabe.

Evropské země však dělají kroky k nezávislosti na ruském plynu. Například Česko si pronajalo kapacitu v terminálech na zkapalněný zemní plyn (LNG) v Nizozemsku a ta by měla pokrýt až třetinu roční spotřeby plynu v Česku, tedy zhruba tři miliardy metrů krychlových plynu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.