Ruská média v pátek informovala o střelbě a explozi v koncertní síni Crocus City Hall ve městě Krasnogorsk na západním okraji Moskvy. Zemřelo nejméně 62 lidí a více než sto dalších je zraněných, uvádí média s odvoláním na předběžné údaje FSB.

K útoku se po desáté hodině podle agentury Reuters na sociální síti přihlásila teroristická skupina Islámský stát (IS). Bojovníci IS „zaútočili na velké shromáždění (…) na předměstí ruského hlavního města Moskvy,“ uvedla organizace. Že za útokem stojí Islámský stát, později podle Reuters potvrdily i americké zpravodajské služby.

Ruské úřady útok vyšetřují jako teroristický čin, viníka ale dosud oficiálně neoznačily. Někteří ruští činitelé však obvinili Ukrajinu, na jejímž území Rusko vede agresivní vojenskou kampaň. Kyjev to důrazně odmítl.

Na sociálních sítích se však už začala šířit například informace o dodávce „s ukrajinskými SPZ“. „Ruskými telegramovými kanály už se šíří ohledávání bílé dodávky se “starými ukrajinskými SPZ” v okolí koncertního sálu,“ všiml si novinář Filip Horký. Aby teroristé upoutávali na sebe pozornost tím, že jezdí v dodávce s ukrajinskou SPZ, samozřejmě nedavá logiku. Pravděpodobnějším se jeví, že se dodávka stala válečnou kořistí při ruské „speciální operaci“.

„Na prvních ruských telegramových kanálech začínají probublávat fotky pěti mužů z Ingušska (část Ruska, předhůří Kavkazu). Prozatím je to ale velmi plochá informace na méně důvěryhodných zdrojích,“ dodává Filip Horký.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.