Virálním se stalo video Milana Mazurka, který v současnosti působí jako nezařazený poslanec Národní rady Slovenské republiky. Byl zvolen za politickou stranu Kotlebovci – Lidová strana Naše Slovensko. Mazurek byl v minulosti odsouzen za trestný čin hanobení národa, rasy či přesvědčení.

Ve videu se Mazurek věnuje odpovědnosti výrobců vakcín a tvrdí, že společnosti vyrábějící vakcíny v minulosti dostaly tučné pokuty za nesrovnalosti v studiích.

Výrobci vakcín samozřejmě jsou odpovědní za případnou újmu způsobenou vadou vakcín dle příslušných ustanovení občanského zákoníku, která implementují EU směrnici o sbližování právních a správních předpisů členských států týkajících se odpovědnosti za vadné výrobky (tzv. Product Liability Directive). Za vedlejší účinky, které jsou známé z klinických studií přebírá odpovědnost stát. To však není žádnou novinkou. Stejně to platí i u ostatních vakcín hrazených z veřejného pojištění.

Farmaceutické společnosti v minulosti byly skutečně pokutovány. Ale ne za falšování klinických studií jak tvrdí poslanec. Společnost Pfizer byla pokutovaná za klamavou reklamu a nesprávné označení léků. Společnost Johnson & Johnson dostala pokutu za podplácení lékařů, když usilovala u lékařů, aby zvýhodňovali léky od jejich farmaceutické společnosti. Astra Zeneca za stejným účelem ve letech 2005-2010 uplácela státní úředníky v Rusku a v Číně. Ani jeden případ se však netýkal falšování studií.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.