První polovina roku 2018 znamenala pro náš projekt Manipulátoři.cz přelom. Náš web zaznamenal rekordní čísla, co se čtenosti týče. Podle statistik Google dosáhla celková čtenost našich článků 1,49 milionů zobrazení. Největší zásluhu v tom měl leden, kdy se náš projekt Manipulátoři.cz věnoval především prezidentským volbám. Spolu s dalšími analytiky, novináři a dobrovolníky, jsme tehdy spustili navíc i projekt Popravdě.cz. Potěšující zprávou je však to, že větší zájem o náš web pokračoval i následující měsíce. Naším přáním je, aby tento jev byl známkou narůstajícího zájmu čtenářů o ověřování si informací na internetu. Jestli tomu tak bude, ukáže samozřejmě čas.

Co se prezidentský voleb týče, nejvíce lidi zaujal článek věnující se Jiřímu Drahošovi a jeho údajném členství v Římském klubu. Velkou čtenost měl i například článek „Jiří Drahoš se s Angelou Merkelovou setkal jako chemik s chemičkou, nikoliv jako politik s političkou“.

Prvořadým cílem naše projektu je však vyvracet hoaxy. V tomto ohledu byl největší zájem o to ověřit si informaci o údajné injekční stříkačce infikované HIV, které se měli nacházet v tankovací pistoli na čerpacích stanicích. Další nepravdivá informace, která byla naším webem vyvrácena, byla zpráva o údajném zpoplatnění aplikace Whats´App. Čtenáře také zaujala kauza ohledně údajného honoráře za účast na demonstracích. I to jsme vyvrátili. No a v neposlední řadě, zájem byl také o nesmyslné informace bývalé poslankyně za ANO Jany Lorencové, o údajných cenách nafty na území Evropy. Poslední hoax, který zmíníme, se začal šířit na konci května. Šlo o fotografii kulturisty, která se začala šířit jako důkaz „nepřizpůsobivosti“ migrantů. Ve skutečnost byl na fotografii Němce s italskými kořeny.

Sledovali jsme také kauzu svitavského a krajského zastupitele MUDr. Vítězslava Podivínského, který na svém blogu šířil, nebo spíše šíří, hoaxy a choval se velmi vulgárně. Dobrou zprávou je, že Vítězslav Podivinský se na základě této kauzy vzdal svých veřejných funkcí.

Velkou čtenost pak měl i článek z úplně jiného soudku. Článek informoval o hrdinství dělníka Augusta Landmessera. Událost se stala v Hamburku v roce 1936. Obrovský dav lidí se zde shromáždil, aby oslavil spuštění na vodu nové válečné lodi. Stovky, možná tisíce Němců zvedly pravici – a hajlovaly. Tato událost byla vyfocena několika reportéry – ale až po letech si kdosi všiml, že jeden jediný muž pravou ruku nezvedl…

 Shrnul: Jan Cemper
Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.

Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com