Muslimové se odmítají testovat na koronavirus, Německo zadržuje roušky určené pro Česko a na virus zabírá antabus? Nová iniciativa skupiny dobrovolníků, která se dala dohromady v rámci platformy Covid19CZ, monitoruje a zpracovává informační ruch na sociálních sítích týkající se pandemie koronaviru v Česku…

V souvislosti s novým koronavirem začalo na sociálních sítích přibývat klamavých, poplašných a matoucích informací. V reakci na to se na nově vzniklé platformě COVID19CZ dala dohromady skupina lidí z českých technologických firem, IT nadšenců, lidí z organizací a nevládek jako je Transitions, Zvolsi.info, Člověk v tísni, nebo KISK FF UK. Všichni se dlouhodobě věnují dezinformacím, komunikaci, žurnalistice a mediálnímu vzdělávání a jejich cílem je monitorovat a ověřovat informace, které se v médiích a na sociálních sítích šíří a mimo jiné také pomocí moderních technologií usnadnit boj s nákazou.

Denně tak naše skupina zpracovává tisíce zmínek a článků v českém mediálním prostoru, třídíme a odhalujeme záměrně matoucí informace, poplašné zprávy, podvody a dezinformace, které se v souvislosti s novým typem koronaviru objevují. Nejrozšířenější a nejzávažnější z nich ověřujeme a počínaje 1.dubnem 2020 vám budeme poskytovat pravidelný Infoservis.

Díky analytickému nástroji Social Watch společnosti Dataweps, která se mimo jiné zabývá datovou analýzou, monitoruje iniciativa dobrovolníků veškerý dostupný obsah na sociálních sítích, který je o koronaviru produkován a denně tak prověřuje desítky hoaxů, fake news a konspirací. Pozornost tedy není věnována jen známým producentům dezinformací a lavinově se šířícím hoaxům, které se k běžným uživatelům sociálních sítí každý den dostávají, ale také důvěryhodným zpravodajským webům.

V Infoservisu vždy naleznete vždy několik nejrozšířenějších nebo nejzávažnějších dezinformací s detaily o obsahu, zdroji, se základním fact-checkingem a odkazy na další relevantní zdroje usnadňující následnou investigativu.

Jsme teprve na samém začátku a postupně ladíme detaily. Chtěli bychom Vás proto během prvních dní poprosit o shovívavost. Oceníme, když nám zašlete své rady, připomínky či podněty, které nám pomohou zlepšit poskytovaný Infoservis. Pokud víte o někom, kdo by Infoservis rád odebíral, propojte nás s níže uvedenými kontakty nebo na c19dezinfoservis@gmail.com.