V souvislosti s útokem na slovenského premiéra Roberta Fica se šíří příspěvek, který naznačuje, že útočník Juraj Cintula jednal ve jménu nejsilnější opoziční strany Progresívne Slovensko. „Atentátnik Juraj C. v rukách polície. Žiadne emócie, sfanatizovaný človek. PS JE SCHOPNÉ TVRDIŤ ŽE KONAL V MENE DOBRA,“ píše se v příspěvku.

Strana přitom jednání odsoudila. Kvůli útoku na premiéra strana odvolala plánovaný protest proti zrušení RTVS. „Absolutně a důrazně odsuzujeme násilí a dnešní střelbu na premiéra Roberta Fica. Věříme, že bude v pořádku. Zároveň vyzýváme všechny politiky, aby se zdrželi jakýchkoli prohlášení a akcí, které by mohly přispět k eskalaci napětí,” uvedla strana v prohlášení. „Později Progresívne Slovensko přidalo video s předsedou strany Šimečkem, ve kterém útok na premiéra opět odsoudil. Šéf strany útok odsoudil na svém facebookovém profilu krátce poté, co byly informace o něm zveřejněny. Útok odsoudily také koaliční strany HlasSNS, opoziční hnutí Slovensko KDH, SaS a také některé mimoparlamentní strany. Strana Smer-SD se k útoku vyjádřila na tiskové konferenci společně se svými koaličními partnery,“ shrnují analytici z projektu Demagog.sk.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.