Lidová tvořivost nezná zřejmě mezí. Na Facebooku se nyní objevují příspěvky o tom, že v řetězcích supermarketů LIDL prodávají „slupky od brambor“. Stalo se tak po té, co supermarket poradil, že ze slupek je možné vyrobit chutné chipsy. Fotografie, která koluje na Facebooku, že řetěz prodává i samotné slupky a to z Německa, je hoax.

Při pohledu na údajně prodávaný produkt je vidět mnoho nesrovnalostí. Etiketa je v půlce přelepená – spodní půlka je evidentně od svíček – nejspíš čajových vzhledem ke gramáži a počtu v balení uvedených vpravo vedle čárového kódu (10x20g) a čas hoření 6 hodin. Na etiketě je také pravopisná chyba. Místo Německo je zde „Němcko“- podle kódu jde o výrobek z Polska a ne Německa.

Čísla čárových kódu z Německa začínají na 400–440. 590 je Polsko a Česká republika 859.

Cenovka na regálu je evidentně z Tesca a ne z Lidlu – oba obchody mají jiný, snadno rozeznatelný styl písma.

Jak vypadají cedule v LIDLu?


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.