Z lidí specializujících se na COVID-19 nebo na válku na Ukrajině se 21. prosince stali evidentně bezpečnostní experti. Na sociálních sítích se totiž z řad kritiků vlády můžeme dočíst, jak policie situaci po střelbě nezvládla. Vyčítáno policistům je, že uzavřela stanici metra Staroměstská a evakuačním místem zvolila Rudolfinum. To je naproti Filozofické fakultě.

Stanice metra se uzavírají často při mimořádných událostech. Důvod je jasný. V uzavřených prostorech jako je metro může dojít k davové psychóze a mohlo by dojít k ušlapání lidí. Zároveň samozřejmě policie nechtěla na místo tragédie pustit další lidi. Nejhorší scénář by samozřejmě byl, že by se střelec ukryl mezi prchajícími lidmi a začal střílet v metru nebo by z místa uprchl. Policie v tu dobu také nevěděla, zda střelec je jen jeden a na místě nemá například komplice.

Rudolfinum je na straně druhé ideálním místem pro evakuaci lidí. Rudolfinum má velké množství sálů a výstavních prostor, dále sociální zázemí a například restaurace. Největší sál má kapacitu přes tisíc lidí. Musíme brát v potaz také to, že tito lidé potřebovali první pomoc. Kvůli množství sálů mohli být ranění oddělení od ostatních neraněných lidí. Zároveň policie potřebovala znát identitu lidí, pokud by mezi nimi byl komplic střelby.

Policie tedy i tomto případě jednala racionálně. Záběry například Jiřího Formana ukazují určité zaváhání policistů, když útočník vylezl na střechu budovy, nicméně po přibližně 5 minutách opětovali střelbu a pachatel následkem toho spáchal sebevraždu.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.