Pár myšlenek, ke kterým mě přivedly reakce některých přátel.

1) Symbol reprezentuje celek. To je princip symbolu. Panáček na dveřích záchodu znamená, že tam můžou všichni páni. Tvrdit, že ten symbol má reprezentovat jen perzekuci Židů na začátku třicátých let, kdy jim byly odepřeny jen některé občanské svobody, dává stejný smysl jako tvrdit, že rudá hvězda má reprezentovat jen ty hodné komunisty. Takže symbol žluté hvězdy reprezentuje celou perzekuci, které byli Židé v Třetí říši vystaveni.

2) O tom, jaké “represi” budou vystaveni lidé, kteří se nedají očkovat, se zatím jedná. Pravděpodobně se budou muset v určitých situacích prokazovat negativním testem stejně, jako se budou prokazovat očkovaní potvrzením o tom očkování. To se má podle demonstrujících srovnávat se ztrátou možností se vzdělávat, ztrátou zaměstnání, vlastnických práv, nemožností se svobodně ženit a vdávat atd. A v důsledku čelit fyzické likvidaci.

3) Židé v Německu nestáli před žádnou volbou. Byli označeni na základě rasových zákonů. Nikdo se jich neptal, jestli chtějí být Židy, nebo ne. Někteří byli překvapení. To se antivaxerům opravdu nestane.

4) Proč se má populace očkovat? Je to snad snaha někoho primárně perzekuovat, stigmatizovat, potrestat? Zatím nevíme, jak jinak se vypořádat s pandemií. Buď důsledný lockdown, uzavření hranic atd. (Tchaj-wan), nebo vakcinace. Víme, že funguje. Mnoho nemocí se už podařilo vymýtit právě touto cestou. Je to věc racionality. Snaha svést všechny nesnáze Německa na Židy byla zcela iracionální. Je to stejné, jako kdyby trestně stíhaný člověk poukazoval na paralely se středověkými čarodějnickými procesy.

5) Celá argumentace je postavená na argumentačním faulu nakloněné roviny: Přikazují nám nosit roušky, nechat se očkovat, kde to skončí? Podle mnoha demonstrujících je to jen začátek ještě horších hrůz.


Profilový obrázek

contributor