Známe to všichni. Člověk, který ještě donedávna působil rozumě se najednou zastává válečného zločince. Zpochybňuje zvěrstva, pro která existují stovky důkazů. Je to podobné, jako u zpochybňování holokaustu. Všichni víme, co mají nacisté na svědomí a přesto se najdou obdivovatelé Hitlera. Stejně tak všichni víme, co způsobil Putin (nejen v Buči) a přesto se najdou jeho obdivovatelé a vyznavači.
Bývalý liberecký politik má pochopení pro křesťana Duku, jenž chápe ruské znásilňování, známá molekulární genetička zase vyzývá národ k modlitbě za Putinovo zdraví. Zatímco ten první jen získává mediální pozornost v diskuzích na Facebooku, ta druhá už se dostala do hledáčku kriminální policie. Ovšem není to za modlitbu, ale za „popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia“. Jak je možné, že i inteligentní lidé začnou rozvracet demokracii a stávají se prvoplánovou pátou kolonou kopající za zájmy Ruska proti vlastní zemi?

Dnes už se nedají podobná morální selhání ospravedlnit desetiletími, která jsme jako národ strávili pod sovětskou kuratelou. U méně vzdělaných lidí se dá říct, že nemají mentální výbavu na to, aby chápali souvislosti. U těch vzdělanějších je potřeba jít po jiných motivech. Až příliš často je to touha po penězích a moci. Typickým příkladem je SPD, jejichž členové si klidně vymyslí neexistující uprchlíky, aby měli čím vyvolat strach. Molekulární genetička, které díky jejímu vzdělání věříme, že se vyzná v oboru, klidně šíří spekulace o tom, že virus způsobující covid 19 vyráběli Američané v tajných laboratořích na Ukrajině. A bývalý lokální politik? Dá se spekulovat o tom, že chce být viděn. Může se to hodit v příštích volbách.

A co na to Rusko? Jásá, neboť není nic jednoduššího, než využít hlouposti (v případě těch jednodušších), touze po zviditelnění nebo chamtivosti. Co s tím? V zásadě jsou jen dvě cesty. Buď důsledné ignorování, tzn. neposilování postů a nezviditelňování proruského aktivismu nebo důsledné poukazování a nebezpečí Ruska, oslabování demokracie a rizika z toho vyplývající. Vysvětlovat, vzdělávat, zvyšovat mediální gramotnost. Je úplně jedno, kdo kope za Putina, zdali nevzdělaný jedinec nebo vychytralý politik. Biti budeme všichni.

Jen pro představu, jak by to vypadalo, kdybychom se ad absurdum, stali součástí Ruska. Znamenalo by to
– konec nezávislých médií
– konec volného cestování po Evropě
– radikálně omezená nabídka zboží
– konec svobodného vyjadřování názorů (včetně těch na sociálních sítích)
– změna historického paradigmatu (2. světová válka by byla Velká vlastenecká a nezačala by napadením Polska Německem a Sovětským svazem, ale později napadením Sovětského svazu Německem)
– konec volné obchodní soutěže (povinně by se část komodit odebírala z Ruska)
A perlička na závěr: k moci by se drali právě oni proruští nevzdělanci a populističtí ukřičenci. Možná právě proto se tak chovají.


Elfové je v českém internetovém prostředí sebeprezentační název anonymní aktivistické skupiny, která si vzala za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“. Skupina se zformovala v roce 2018 po vzoru obdobných skupin v pobaltských státech, například Litvy, kde podobná aktivita vznikla asi o pět let dříve. Přijala od nich také označení za elfy.