Petra Rédová šíří varování Agrární komory před obilím z Polska. Z grafiky se může zdát, že se jedná o nebezpečné obilí dovezené do České republiky. Ve skutečnosti se však jedná o zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu v Polsku. Zjištění bylo publikováno těsně před volbami a odkazuje na neoficiální výsledky.

„Předběžné výsledky probíhající kontroly Nejvyššího kontrolního úřadu, která se týkala dovozu obilí a řepky z Ukrajiny, jsou známy. Podle neoficiálních informací, které zveřejnil portál rmf24.pl, jsou závěry analýzy pro ministerstvo zemědělství zničující. (…) Nejvyšší kontrolní úřad také kontroloval kvalitu obilí, které putovalo do Polska. Inspektoři se měli opřít o výsledky hlavního veterinárního úředníka, podle kterého ze 73 vzorků obilí dovezených z Ukrajiny bylo v 17 zjištěna salmonela, v jiných 17 pesticidy, v 11 GMO a v 6 myotoxiny. Rtuť, kadmium, olovo a železo byly nalezeny i v dalších,“ píše polský Business Insider. Jednalo se tedy o neoficiální výsledky vypuštěné 19. září, tedy necelý měsíc před polskými volbami. Oficiální zpráva zatím nebyla zveřejněna.

V dováženém obilí do Česka přitom nebyl nalezen žádný problém. Státní zemědělská a potravinářská inspekce za první pololetí letošního roku zkontrolovala více než devadesát vzorků obilovin dovážených do Česka z Ukrajiny. „Proběhl velmi detailní rozbor. Analýzy Státní zemědělské a potravinářské inspekce neprokázaly ani v jednom případě záchyt jakékoliv nebezpečné látky,” ubezpečil spotřebitele ministr zemědělství Marek Výborný.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.