Po volbách je v českých dezinformačních luzích a hájích opravdu veselo. Vůdce české odnože organizace New World Order Opposition (NWOO) Jan Korál, která šíří nejrůznější, byť sebešílenější konspirace jako spiknutí iluminátů (1,2), desítky článků o existenci chemtrails nebo i antisemitské články, by rád vypracoval plán, jak uspět v parlamentních volbách. Ovšem pouze nezávazně za 20 000 Kč měsíčně. „Čím dál více lidí chápe, že této zemi nepomůže nic jiného, než hluboká systémová změna, jejímž základem bude převedení moci nad státem do rukou občanů. Jenže je problém v tom, že nikdo to není schopen provést a zorganizovat, protože nikdo na to nemá čas, neboť se musíme něčím živit. Složíte se mi společně na 20.000 Kč měsíčně po dobu 2 let (do té doby předpokládám nalezení dalších sponzorů), abych to mohl do příštích parlamentních voleb zorganizovat? Když mi to tady (nebo do soukromé zprávy nebo na email xkoral@email.cz) naprosto nezávazně slíbíte, tak až ty závazky budou v součtu za 20.000 měsíčně, dám si tu práci a vypracuju a představím plán, jak na to,“ píše Jan Korál.

Nějak se mi vybavila scéna z filmu Slavnosti sněženek: „To koukáte, co? To je moje, kupovat lacino krásný věci! S kazem třeba… ale nekupte to, když je to tak výhodný! To je, co? Já vám hned jednu dám. Sice už se nenosej, ale nosit se budou… Chybějí knoflíky, chybějí dírky na knoflíky, protože krejčí, kterej je dělal, se tak vožral… no ale nekupte to, když to bylo tak laciný!“ Asi by panu Korálovi měl někdo říci, že na šílené teorie už je tu třeba Řád národa. Ale nekupte to, že jo.

To představitelé hnutí Slušní lidé a Soukromníci se zase nesrovnali s porážkou ve volbách, kdy se v Brně nedostali nikde a nikam, a šíří nesmyslné teorie od Zbyňka Passera z webu Pravý prostor o fašistické Antifě. Ne že by snad aktivisté německé Antify byly nějací svatoušci. Spíše naopak. Ale jako oběti jsou zde popisováni další extremisté z AfD. To, že AfD požaduje po České republice zrušení Benešových dekretů, je asi symbolem humanity, nikoliv podpory zločinů nacismu.

Toho, že Slušní lidé jsou „krajně pravicoví“, si všimla už i SPD Tomia Okamury. Škoda jen, že ve zprávách o extremismu bylo hnutí SPD několikrát zmiňováno také.

Jak nám můžete pomoci, se dozvíte zde.

 


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.