Na Libavé prý cvičí nacisté. Necvičí, ale mohli. Může to například dokazovat fotografie údajného vojáka při lékařské prohlídce. Fotografie tedy pochází z roku 2005 a je na ní Bělorus, ale podle dezinformátorů mohla by být aktuální a z Česka a to je podstatné.

„Pomocí zpětného vyhledávání obrázku lze však snadno zjistit, že fotografie je staršího data, a se současnou válkou na Ukrajině tedy nemůže souviset. Fotka se nachází také ve fotobance agentury AFP, kde ji doplňuje popisek vysvětlující její původ: „Běloruský vězeňský doktor prohlíží vězně s nacistickými tetováními v 15. věznici ve městě Mogilev, 200 km od Minsku, 22. června 2005.” Autorem fotky je běloruský fotograf Viktor Drachev. Kdo konkrétně je potetovaný vězeň, se nám nepodařilo z veřejně dostupných zdrojů zjistit. Jelikož je ale fotografie 17 let stará, zjevně se nejedná o ukrajinského vojáka zajatého během letošní ruské invaze na Ukrajinu. Příspěvek jsme proto v rámci naší spolupráce se sociální sítí Facebook označili jako nepravdivý,“ píše Demagog.cz.

Podle jiné konspirační teorie na Libavé cvičí členy AZOVa. Že od počátku je prezentováno, že se jedná o cvičení profesionálních vojáků ukrajinské armády a pluk AZOV je členem Národní gardy, tedy patří pod polovojenské oddíly ukrajinského ministerstva vnitra, konspirátory zřejmě netrápí.

V jiné skupině je sdíleno údajné „občanské hlášení“, které od počátku bylo sdíleno jako satira. Ale stokrát opakovaná lež se zřejmě podle některých stává pravdou. A tak je nyní sdíleno jako fakt. Přitom my skuteční udavači na to máme aplikace, že. 😊


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.