S trochou nadsázky by se dalo říci, že Twitteru vzniká volné pokračovaní falešného Rukopisu královedvorského a nejspíše falešného Rukopisu zelenohorského. Twitterový účet Slavic Misery mapuje slavné slovanské osobnosti.  S lítostí musíme napsat, že ne přesně.

V nejnovějším příspěvku autor představuje velikána české historie Prokopa Holého, též známého jako Prokopa Velikého. Pravda. Prokop Holý byl husitský kněz a vojevůdce, který se zapříčinil o mnohá vítězství během bitev Husitů proti žoldnéřům a proti čtvrté křížové výpravě u Domažlic.

Je jen velká škoda, že na obrázku není Prokop Holý (Veliký), ale jeho nepřítel Zikmund Lucemburský. Ačkoliv mnozí historici tvrdí, že Zikmundovi Lucemburskému je často křivděno a zkrátka to byl politik se vším všudy, je pravděpodobné, že Prokop Holý by neměl velkou radost, že ho někdo spojuje s člověkem, který poslal Jana Huse na smrt. Však to byl i on, kdo byl u toho, když v březnu 1420 byla ve Vratislavi vyhlášena křížová výprava proti kacířským Čechám. Teprve v roce 1429 navázali husité kontakty se Zikmundem, jehož hodlali přijmout za krále, pokud by uznal jejich program. To ovšem byla pro světskou hlavu křesťanstva nepřijatelná podmínka.

Inu, splést se může každý. Jen je třeba hlídat, aby se z toho nestal trend a nedocházelo k falšování dějin.

Glosoval: Jan Cemper

Jak nám můžete pomoci se dozvíte zde.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com