Včera se diváci TV Barrandov opět dočkali pořadu Týden s prezidentem. Prezident Miloš Zeman sdělil například názor nové hnutí Václava Klause mladšího nebo sdělil názor na to, jak údajně destruktivně se zachovala ČSSD v případě ministra kultury Antonína Staňka. Ukázalo se však, že jeho doménou opravdu není biologie. „Víte, co jsou lumíci, dílem brouci, dílem motýli, kteří trpí sebevražedným komplexem, vrhají se do moře, kde utonou, protože neumějí plavat,“ řekl v pořadu.

Tak po pořádku. Pan prezident si plete dva živočišné druhy dohromady. Lumíka a lumčíka. Lumík je savec, lumčík je hmyz. Chápeme, že „motýle“ jsou nyní hodně zmiňovaným tématem, jenže problém je ten, že lumík opravdu není hmyz ani motýl nýbrž hlodavec a mýtus je i jeho „páchání sebevražd“. Lumíci jsou poměrně dobrými plavci. „Lumíci mají každé tři nebo čtyři roky populační boom.  Když se jejich koncentrace stane v jedné oblasti příliš vysokou, vyrazí velká skupina hledat nový domov. Lumíci umí plavat, takže pokud se dostanou k vodní překážce, jako je řeka nebo jezero, mohou se pokusit je překročit. Nevyhnutelně se jich několik utopí. Ale stěží je to sebevražda,“ píše Jan Jandourek pro Forum24.

 „Hlavním viníkem podivné pověsti lumíků však nejsou prazvláštní zprávy severských cestovatelů z dávno minulých století, nýbrž pravděpodobně Walt Disney. Domácí zvířátka vykoupená od Inuitů (nejednalo se totiž o skandinávské lumíky, nýbrž jejich kanadské příbuzné) byla násilně nahnána z útesu a topena ve vodě, za což si tvůrci vysloužili Oscara za nejlepší dokumentární film roku. (…) Lumíci vcelku obstojně plavou, při hledání nových území proto někdy překonávají i vodní toky a jezera. Pokud je jezero příliš velké, skutečně se v něm mohou unavená zvířata utopit, takové případy doloženy jsou. Na dlouhých cestách jich také stresem a strádání mnoho zahyne. Predátoři, v takových situacích již poněkud přesycení jednotvárným hlodavčím menu, často načínají uhynulá či ulovená tělíčka a jejich obsah rozhazují po okolí. Toliko k domnělým explozím ze vzteku,“ píše Zoomagazín.

Mimochodem. Prezident Zeman svým přirovnáním narážel na odvolání ministra Antonín Staňka. „Když má ČSSD oblíbeného ministra, tak ho chce zavraždit. Co by dali jiní ministři za to, kdyby byli tak populární,“ okomentoval dva týdny starý průzkum. Těžko však soudit, odkud informace o jeho popularitě bere. Z čísel agentury STEM totiž vyplývá, že patří k nejméně oblíbeným politikům.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com