Máte rádi přírodu a přemýšlíte nad návštěvou Finska, které je známo jako země tisíců jezer? Na to zapomeňte. Finsko totiž neexistuje! Teda podle názoru konspirátora Jacka. Šíří se hlavně na sociální síti Reddit. To, co je na mapě zaneseno jako tato severská země, je prý kus Baltského moře, který Japonsko a Rusko společně využívají pro rybolov. Každému přitom tvrdí, že se tam nachází země, aby udržely další rybářské lodi v uctivé vzdálenosti. Ti, co si myslí, že žijí ve Finsku, byli oklamáni a přebývají ve skutečnosti ve východním Švédsku.

Konspirátor Jack zároveň dal odpověď na některé otázky týkající se jeho teorie. Jednou z nich byl dotaz, jestli jsou Finové nějak do spiknutí zapojeni. „Ne. Finové si myslí, že jsou z Finska. Ve skutečnosti jsou buď z východního Švédska, západního Ruska, nebo severního Estonska,“ napsal na svém blogu.

Jeden z dotazů padl také na Helsinki, finské hlavní město. I na to dokázal Jack odpovědět: „Helsinki se nacházejí ve východním Švédsku. Lidé, kteří tam cestují, si toho nemohou všimnout.“

 

„Už v roce 1993 se mezi německými uživateli internetu šířily na diskuzních fórech zvěsti o tom, že západoněmecké město Bielefeld, které má přes 300 tisíc obyvatel, ve skutečnosti neexistuje. Fiktivní město si podle dobových konspirací měla vymyslet CIA, izraelský Mosad nebo rovnou mimozemšťané.

Od té doby se čas od času objeví fáma, která se snaží popřít existenci nějakého území. Naposledy internetem koloval hoax, který se lidi snažil přesvědčit o tom, že Austrálie ve skutečnosti neexistuje. Ač podobná teorie působí na první pohled jako zjevný nesmysl, příspěvky, jež se snažily neexistenci australského kontinentu dokázat, sdílelo na sociálních sítích minimálně 20 tisíc lidí,“ píše Idnes.cz.

Podle konspiračních teoretiků byla i Severní Dakota vytvořena pouze za tím účelem, aby bylo být 50 států na vlajce.

Existuje i krásná konspirační teorie, která říká, že jednu takovou skutečnou hvězdnou bránu měl Sadám Husajn a že právě to je pravým důvodem, proč Amerika provedla invazi do Iráku. Tato rozkošná teorie má i své webové stránky. Škoda pro něj, že ji nezapnul v pravý čas a byl dopaden v díře po kadibudce. Nebo, že by tajný vchod k ní vedl přes kadibudku?

 „Americký exprezident Barack Obama podle právníků Andrewa Basiaga a Williama Stillingse dokázal ještě pozoruhodnější věc než to, že se stal prvním černošským prezidentem USA. Údajně měl být i jedním z prvních lidí, kteří se prošli po povrchu Marsu. Podle Basiaga a Stillingse byl Obama v 19 letech součástí supertajného projektu CIA, který na Marsu testoval možnosti teleportace mezi planetami. CIA ho pak zároveň instalovala i do Bílého domu, kde coby prezident mohl jako jediný zničit veškeré důkazy,“ shrnuje G.cz.

Jiná stránka tvrdí, že už starověkém Egyptě měli elektriku. Jak jinak totiž vysvětlit, tak obrovské stavby jako jsou pyramidy. O tom, zda v pyramidách bylo i Wi-Fi už bohužel stránka nepíše.

 „Egyptské pyramidy jako jeden z divů světa dodnes zamotávají hlavu vědcům a historikům, kteří stále nenalézají uspokojivá vysvětlení toho, jak se lidem v primitivních podmínkách mohlo vůbec podařit tyhle gigantické kolosy z extrémně těžkých kamenných kvádrů postavit. Existuje ale spousta nepříliš uspokojivých vysvětlení, kterým vévodí teorie, podle nichž faraoni využívali na práci ochočené dinosaury, suplující práci jeřábů. Sice se staroegyptská civilizace s dinosaury míjí asi o 65 milionů let, ale oni si ti Egypťani určitě nějak poradili,“ píše web G.cz.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.