V SPD Tomia Okamury je opět veselo a vypadá to, že se hnutí pomalu rozpadá. Poslanci Lubomír Volný, Marian Bojko i Ivana Nevludová vystupují z hnutí Svoboda a přímá demokracie. Důvodem je postup nového vedení organizace hnutí v Moravskoslezském kraji, která podle něj přijala do SPD usvědčeného rasistu a neonacistu. V této souvislosti může pobavit facebookový status Lubomíra Španěla.

Ten všechny tři poslance nazval zrádci a začal je nazývat podvodníky. Článek 26 Ústavy říká: „Poslanci a senátoři vykonávají svůj mandát osobně v souladu se svým slibem a nejsou přitom vázáni žádnými příkazy.“ Člen Parlamentu tedy není při výkonu mandátu (zejména při hlasování) právně vázán žádným příkazem ani politickou stranou nebo klubem, ani svými voliči. U nás funguje volný mandát. Poslanec nebo senátor může svá práva a povinnosti vykonávat zcela nezávisle. S volným mandátem souvisí také skutečnost, že člen Parlamentu ČR je zcela neodvolatelný.

To Radek Rozvoral poněkud zvoral výklad dějin. Podle něj „Na území českých zemí byl vytvořen výnosem Adolfa Hitlera ze dne 16. března Protektorát Čechy a Morava. Následně byla zrušena Československá armáda a bezpečnostní aparát (policie a četnictvo) se dostal do područí německé moci (gestapa). V té době už také probíhala druhá světová válka (začátek byl určen napadením Polska Německem dne 1. září 1939), která postupně zasáhla většinu států světa a vyžádala si více jak 60 milionů obětí.“

Poslanec buď netuší, že březen předchází září a tedy v době vzniku Protektorátu Čechy a Morava neprobíhala 2. světová válka nebo podlehl nějaké konspirační teorii, která uznává úplně jiný běh událostí. Začátek války se totiž běžně neurčuje, ale prostě je dnem, kdy jeden stát vyhlásí válku druhému. A tím bylo 1. září, respektive 1. září Francie a Velká Británie vyhlásila nacistickému Německu ultimátům, aby přestalo s napadáním Polska. To vypršelo 3. září 1939.


Jan Cemper

administrator

Autor je šéfredaktorem webu Manipulátoři.cz a rovněž zakladatel iniciativy Proti projevům nenávisti e-mail: cemper@manipulatori.cz, jan.cemper@gmail.com