To takhle ráno vstanete, zapnete internet a jde se zeptat do skupiny „Brňáci“ zda je pravda to, co říkala Máňa odvedle, že když by vláda zastavila peníze Ukrajině, každá rodina by mohla dostat “Fábii.” Nevíme tedy, zda to náhodou není nová kampaň SPD nebo PRO Fábie místo Ukrajiny, ale chceme paní Mišulku ujistit, že to blábol. Na pomoc lidem z Ukrajiny  jako takové se počítá přibližně s celkovou částkou 60 miliard korun. Musíme si však uvědomit, že příchozí lidé však také platí daně, nakupují v obchodech a podobně a tak roste i příjmová část rozpočtu. Takže odpověď zní: „Ano, mohla by každá rodina dostat “Fábii.” Tedy tu ojetou z roku 2000“. Nebo, že by paní Mišule měla z Ukrajinců prachobyčejnou “fóbii”?

To jiný pán řeší jiný problém. Před rokem si načerno chtěl koupit falešný covidpas. Zaplatil 3000 Kč, ale žádný nedostal. Teď ovšem věc vyšetřuje policie a pán řeší, zda má svědčit kvůli podvodu a přiznat se, že chtěl podvodným způsobem získat covidpas nebo být raději zticha. To nám připomíná historku, jak přišel dealer drog na policii, že mu někdo ukradl jeho zásobu drog.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.