Na Facebooku se aktuálně šíří videa, podle kterých mají lidé v Bratislavě provolávat „Nech žije Putin!” a „Nikdy proti Rusom!” Dávají to do souvislosti s protesty proti vládě Roberta Fica a jeho reformě trestního zákoníku. Na těchto protestech však samozřejmě žádná proruská hesla nezaznívají.

Video, kde lidé provolávají slávu Rusku a Putinovi, je pravé. Pochází však z března 2023, kdy několik stovek lidí se sešlo před americkou ambasádou. Jednalo se o tzv. „pochody za mír“ organizované prokremelsky smýšlejícími lidmi.

„Pochod za mír, který se konal 3. března 2023. Sdílené záběry se objevily na YouTube kanálu Online tady a teď 4. března 2023. Autor příspěvku využil téměř rok staré video k vytvoření mylného dojmu, že na začátku roku 2024 proběhl v Bratislavě protest na podporu Ruska, o kterém média neinformovala. V lednu a únoru 2024 se podle informací dostupných ve slovenských médiích v Bratislavě žádný protest proti situaci na Ukrajině nekonal. Od prosince 2023 se konají protesty proti novele trestního zákoníku organizované opozičními stranami, kterých se zúčastnilo více než 15 000 lidí. Podle dostupných videozáznamů na nich však žádná proruská hesla nezazněla,“ zjistil Demagog.sk.


administrator

Jsem šéfredaktor projektu. Narodil jsem se a žiji v Kolíně. Ve svém mládí jsem se angažoval v radikálním levicovém hnutí, což považuji za velkou osobní chybu. Mnoho lidí proto nechápe, proč najednou ověřuji faktické informace. Má odpověď je "právě proto". Válka na Ukrajině a následná islamofobní vlna mi pomohla si uvědomit, že spousta věcí na internetu není pravda. Vím, jak se dezinformace šíří i kdo je vytváří. Znám cílovou skupinu, na kterou jsou dezinformace zaměřeny. Těmito lidmi neopovrhuji a ani si nemyslím, že jsou nesvéprávní jedinci, kterým musíme vše vysvětlovat. Na stranu druhou zásadně odmítám, aby lež byla nazývána jiným názorem.